راه حل هایی برای رفع مشکلات رایج پرینترها

پرینترها و دستگاه های فتوکپی روز به روز در حال تکامل فناوری هستند. با این حال، گاهی کاربران در استفاده از آنها دچار مشکل شده که در نتیجه موجب نارضایتی آنها می شود. بروز مشکلات در انواع پرینتر استوک و یا فتوکپی استوک امری عادی محسوب می گردد. لذا بهتر است که نسبت به بروز آنها و راه های رفع خرابی شان شناخت کافی داشته باشیم تا بتوانیم مشکلات جزئی را خودمان حل کنیم و موارد اساسی را به متخصصان این امر بسپاریم. در این مقاله سعی داریم به برخی از مشکلات متداول پرینترها و دستگاه های فتوکپی و راه حل رفع آنها بپردازیم.

اسناد چاپ شده خیلی روشن یا خیلی تیره هستند

اغلب اوقات، مشکلات روشنایی و تاریکی در صفحات پرینت و کپی نتیجه عدم تعادل در کنترل تراکم تصویر در دستگاه های کپی و چاپگر است. ممکن است کاربر به طور تصادفی تنظیمات از پیش تعیین شده را تغییر داده باشد که در نتیجه تصاویر بعدی خیلی روشن یا خیلی تاریک کپی می شوند. در این مورد، تنظیم مجدد سطوح شدت انواع پرینتر استوک و فتوکپی استوک بهترین راه حل است. با این حال، همچنین ممکن است که واحد تصویر به پایان عمر کاری خود رسیده باشد یا تونر دستگاه معیوب باشد. ممکن است دستگاه به اندازه کافی تونر دریافت نکند، یا ممکن است بیش از حد لازم تونر مصرف نماید. این امر شاید به دلیل کیفیت تونر یا مشکل در سنسور تراکم تونر باشد. برخی از تونرهای غیر اصل دقیقاً با مقادیر اصلی سازنده مطابقت ندارند و امکان بروز مشکلات شدت نور می شوند.

چرا چاپگر من چاپ نمی کند؟

اگر هنگامی که سندی را از رایانه خود به پرینتر استوک ارسال می کنید یا می خواهید با دستگاه فتوکپی استوک، کپی نمایید چاپگر شما بلافاصله شروع به چاپ نمی کند، مشکلی وجود دارد. دلایل زیادی وجود دارد که چرا چاپگر شما ممکن است به داده های ارسال شده پاسخ ندهد. برای ارائه راه حل میتوان با دنبال کردن مراحل زیر به نتیجه رسید.

 • مطمئن شوید که چاپگر شما به برق وصل بوده و برق آن روشن است؛
 • چاپگر را با استفاده از کلید پاور راه اندازی مجدد کنید؛
 • اطمینان حاصل کنید که کاغذ در سینی پرینتر استوک وجود دارد؛
 • مطمئن شوید که هیچ درخواست تعویض مواد مصرفی روی صفحه چاپگر وجود ندارد؛
 • کابل USB یا اینترنت وصل شده؟ اگر وصل است، آن را از برق بکشید و دوباره وصل کنید؛
 • در صورت اتصال از طریق اینترنت، مودم خود را مجددا راه اندازی کنید؛
 • اگر از طریق شبکه چاپ می کنید، بررسی نمایید که تنظیمات چاپ شبکه از رایانه شما روشن باشد؛
 • درایور پرینتر استوک را حذف و دوباره نصب کنید؛
 • مطمئن شوید که چاپگر شما به طور پیش‌فرض در بخش چاپگرهای دستگاه‌ها در رایانه ویندوز شما بررسی شده است.
pic 1 - بررسی مشکلات رایج در پرینترها و دستگاه فتوکپی و راه حل رفع آنها

مشکلات رایج دستگاه پرینتر – مچاله شدن، گیر کردن کاغذ

آیا خطوط، نقاط یا لکه هایی روی اسناد چاپی وجود دارد؟

اگر متن ساده یا عکسی را روی یک ورق کاغذ کپی می‌کنید و کپی شما با خطوط، نقطه‌ها، لکه‌ها یا سایر اعوجاج‌ها از دستگاه خارج می‌شود، مشکلی در دستگاه فتوکپی استوک یا پرینتر استوک شما وجود دارد. ممکن است دلایل متعددی برای بروز این مشکل وجود داشته باشد. بنابراین، یافتن راه حل ممکن است کمی طول بکشد. همانطور که از نام آن پیداست، این مشکل دستگاه کپی شامل فواصل منظم از خطوط سیاه یا سری های تصادفی نقاط و لکه های روی کاغذ است. اگر هر بار متوجه نقاط یا رگه‌هایی در همان قسمت صفحه می‌شوید، احتمالاً روی آینه کپی دستگاه یا روی شیشه لکه یا لک وجود دارد. مشکل تمیز کردن صحیح این شیشه ها و آینه ها با ادکلن یا پنبه با الکل قابل رفع است.
دلایل احتمالی برای این مشکل پرینتر استوک و فتوکپی استوک ممکن است شامل موارد زیر باشد؛

 • وجود مواد خارجی روی شیشه یا آینه اسکنر
 • خرابی درام یا واحد تصویربرداری
 • خطای واحد لیزر
 • مشکلات با Fuser
 • خرابی تیغه درام (باعث ایجاد خطوط عمودی بزرگ در صفحه می شود)

در وهله اول، شیشه اسکنر و آینه ها با برداشتن پوشش واحد کپی تمیز می شوند. برای دستورالعمل های صحیح تمیز کردن، به دفترچه راهنمای کاربر دستگاه خود مراجعه کنید. این مشکلات می تواند طی تماس با شکیل نگار برطرف شوند.

خطای چندگانه انتخاب کاغذ از سینی کاغذ

کاغذ مورد استفاده ممکن است کیفیت پایینی داشته باشد. این مشکل هنگام استفاده از پشت کاغذهای چاپ شده نیز رخ می دهد. در چنین حالتی قطعات مکانیکی پرینتر استوک و فتوکپی استوک که کاغذ را به حرکت در می آورند (صفحه جداسازی و غلتک، کلاچ غلتکی) باید تغییر کنند.

عدم برداشت کاغذ و گیر کردن مکرر کاغذ

گیر کردن کاغذ در پرینتر استوک و فتوکپی استوک یکی از رایج ترین خطاهایی است که با آن مواجه می شود. علل گیر کردن کاغذ از اندازه نادرست کاغذ تا کیفیت پایین کاغذ، بارگذاری نادرست کاغذ تا غفلت از تجهیزات عمومی متغیر است. این مشکلات هنگام کپی و پرینت باعث گیر کردن می شوند. برای حل این مشکل باید کاغذ گیر کرده را به صورت دستی بردارید و اندازه کاغذ مناسب را دوباره بارگیری کرده یا تراز کاغذ را اصلاح کنید. همچنین گرد و غبار کاغذی که در داخل دستگاه جمع شده است باعث می شود حسگرها گیرکردگی کاغذ را تشخیص دهند.
بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل تمیز کردن دوره ای لاستیک های تغذیه کاغذ است. جلوگیری از تجمع گرد و غبار در داخل دستگاه نیز می تواند راه حلی باشد. سینی کاغذ را بردارید تا گیر کردن کاغذ پاک شود. اگر می توانید به آن برسید، سطح لاستیک جمع کننده کاغذ را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. تونر و کارتریج درام پرینتر استوک و فتوکپی استوک را خارج کنید. سطوح گرد و غبار انباشته شده را که در داخل قابل مشاهده است با یک پارچه کمی مرطوب تمیز کنید. اگر در پشت دستگاه درپوشی وجود دارد، آن را باز کنید و مطمئن شوید که تکه های کاغذ گیر کرده یا چیز غیر عادی قابل مشاهده نیست. اگر مشکل حل نشد، با خدمات شکیل نگار تماس بگیرید.

کیفیت چاپ ضعیف و کثیف

اکثر مشکلات کیفیت چاپ پرینتر استوک و فتوکپی استوک مربوط به کارتریج تونر یا واحد درام است. کارتریج تونر خود را بررسی کنید. کارتریج دیگری نصب کنید، در صورت امکان آن را تجدید نمایید. پر کردن مجدد تونر نامرتب و بی کیفیت همیشه باعث ایجاد مشکل می شود. در صورت عدم وجود خطای کارتریج، برای بررسی درام، فیوزر و واحد اسکنر دستگاه با سرویس تماس بگیرید.

مشکلات مربوط به کیفیت چاپ

خطاهای کیفیت چاپ مانند صفحات خالی، خطوط افقی یا عمودی، تکرار تصویر، تصویر روشن، چاپ تیره یا کاملا سیاه، پس زمینه کثیف و … مربوط به کارتریج تونر، واحد تصویربرداری و واحد فیوزر دستگاه است. به طور کلی، کیفیت ضعیف کارتریج تونر حرف اول را می زند. در صورتی که تونر مشکلی نداشته باشد، باید واحدهای تصویربرداری و هیتر به ترتیب بررسی شوند. هنگامی که یک متن یا تصویر ساده را با پرینتر استوک و فتوکپی استوک چاپ می کنید، در صورت وجود خطوط یا تغییر شکل های دیگر در صفحه خروجی، مشکل بزرگی ایجاد می نماید. این مشکل کلی چاپگر و کپی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛

– کثیفی و مواد خارجی روی شیشه اسکنر یا آینه ها؛
– خرابی واحد درام (فقط برای دستگاه های کپی و چاپگرهای چند جزئی اعمال می شود)؛
-خرابی تیغه درام خطوط عمودی بزرگی را در سراسر صفحه ایجاد می کند؛
-مشکل در واحد Fuser Fusing.

اولین قدم تمیز کردن شیشه اسکنر و آینه ها برای حذف رگه ها و کثیفی است. (برای دستورالعمل های تمیز کردن صحیح به دفترچه راهنمای کاربر خود مراجعه کنید). مرحله بعدی تعویض دستگاهی است که باعث ایجاد مشکل شده است. بسیاری از این موارد در تماس با شرکت شکیل نگار برطرف می شوند.

pic 2 - بررسی مشکلات رایج در پرینترها و دستگاه فتوکپی و راه حل رفع آنها

مشکلات رایج دستگاه کپی در دفاتر

کاغذهای چاپ به صورت چروکیده و له شده بیرون می آیند

سینی کاغذ و موقعیت کاغذ را بررسی کنید. خط کش های ثابت کننده لبه و پشت کاغذ را تنظیم نمایید. مشکلات مربوط به واحد فیوزر نیز مربوط به چروک شدن کاغذ است. صفحاتی که از پرینتر استوک و فتوکپی استوک شما چروک و له شده بیرون می آیند اغلب نتیجه فرسوده شدن تغذیه کاغذ و غلتک های خروجی کاغذ هستند. با این حال، سینی های کاغذ فرسوده و نامناسب، رطوبت و واحد فیوزینگ نیز می تواند باعث چروک شدن صفحات شود. اگر به هر دلیلی کاغذ هنگام خروج از دستگاه صدمه دید، از آن استفاده نکنید. با این حال، بازرسی و جایگزینی واحد کوره و غلتک های تغذیه محرک کاغذ به کمک یک تکنسین نیاز دارد. در این صورت بهتر است با شکیل نگار تماس بگیرید.

عدم امکان دریافت و ارسال فکس

اگر پرینتر استوک و فتوکپی استوک شما یک مدل چند منظوره است؛ به ترتیب موارد زیر را انجام دهید. بررسی کنید که مشکلی در برقراری و دریافت تماس از طریق خط تلفن وجود ندارد. اگر مشکلی وجود دارد، از شرکت مخابراتی بخواهید یک رکورد خطا ایجاد کند. اگر از تابلو برق داخلی استفاده می شود، آن را بررسی کنید. کابل های تلفن داخل اتاق را بررسی کنید. کارتریج تونر را چک نمایید. اگر تونر خالی یا اخطار کم شدن تونر روی صفحه باشد، ممکن است باعث عدم دریافت فکس شود. یک کارتریج جدید نصب کنید. اگر مشکل قابل شناسایی نیست، با شکیل نگار تماس بگیرید.

دستگاه آماده و عادی به نظر می رسد اما سندی را که فرستادم چاپ نمی کند

در این صورت، با وصل کردن کابل USB پرینتر استوک و فتوکپی استوک خود به یک پورت USB دیگر در کیس رایانه، دوباره امتحان کنید. اگر کار نکرد، با کابل USB دیگری امتحان کنید. اگر باز هم کار نمی کند، کنترل پنل دستگاه ها و چاپگرهای ویندوز را باز نمایید. مطمئن شوید که چاپگر پیش‌فرض برای مارک و مدلی که استفاده می‌کنید بررسی شده باشد. اگر علامت زده نشد، راست کلیک کرده و روی ‘make default printer’ کلیک کنید. روی چاپگر پیش فرض کلیک راست کرده و «عیب یابی» را اجرا کنید. اگر باز هم نمی توانید چاپ کنید، در نهایت درایور چاپگر خود را حذف کرده و دوباره نصب کنید. اگر نتیجه همچنان منفی است، برای تماس با شکیل نگار آماده شوید.

هشدار خالی شدن تونر

در بسیاری از مدل‌های پرینتر استوک و فتوکپی استوک، هنگامی که هشدار خالی بودن یا تعویض تونر نمایش داده می‌شود، دستگاه از کار می‌افتد و اجازه چاپ را نمی‌دهد، حتی اگر به تازگی پر شده باشد یا تونر جدیدی نصب شده باشد. به این دلیل که تراشه روی کارتریج تونر معیوب بوده یا تنظیم مجدد شده است. شما می توانید با درخواست از سرویس تونر خود برای تعویض تراشه، هشدار را برطرف کنید. در کارتریج های تونر بدون تراشه، یک مشکل مکانیکی در شیار تونر یا مشکل در سنسور سطح تونر در برخی مدل ها ممکن است باعث این هشدار شود.

مشکلات دستگاه فتوکپی استوک

به طور معمول خرابی دستگاه های فتوکپی استوک دیجیتال به دلیل نگهداری ناکافی و تکمیل عمر یک یا چند قطعه مکانیکی است. دستگاه های فتوکپی در مقایسه با انواع دیگر دستگاه ها نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دوره ای دارند. بسته به شدت استفاده، حداقل هر 45 روز یک بار به نگهداری عمومی دوره ای نیاز است. از آنجایی که هر قطعه در واحدهای موجود در ماشین عمر کاری دارد، شکست یک قطعه در انجام کار خود بر عملکرد کلی کار تأثیر می گذارد و منجر به خرابی می شود. بنابراین انتخاب مناسبی برای دریافت خدمات فنی با قرارداد تعمیر و نگهداری است. گزینه های زیادی برای عیب یابی دستگاه های کپی برای کاربر وجود ندارد. در صورت گیر کردن کاغذ و مشکلات مربوط به تونر، کاربر می تواند با راهنمایی شکیل نگار در دستگاه دخالت کند.

تعمیرات و سرویس پرینتر استوک و فتوکپی استوک

شرکت توسعه ماشینهای اداری شکیل نگار منطقه آزاد چابهار از سال 1383 با هدف بازسازی پرینتر استوک و فتوکپی استوک شروع فعالیت کرده و طی این سال ها به حمایت از نیروی کار و آموزش تخصصی به جوانان پرداخته است. این آموزش‌ها شامل تعمیرات و سرویس انواع دستگاه‌های فتوکپی شروع و سپس به تعمیرات و سرویس دستگاه‌های پرینتر منجر شد.