پرینترهای لیزری در اوایل قرن هفتاد اختراع شدند. پرینترهای لیزری طی سال‌های اخیر توانسته‌اند، جایگاه ویژه‌ایی میان سایر چاپگرها به دلیل کیفیت و کارایی بالا، پیدا کنند. پیشرفته‌ترین نوع چاپگرهای لیزری، پرینتر لیزری چندکاره است که سه عمل کپی، فکس، اسکن را هم زمان انجام می‌دهد و از کیفیت و سرعت عمل بالایی برخوردار است.

کاربرد پرینترهای لیزری استوک

در اوایل قرن هفتاد میلادی، فردی به نام زیراکس، چاپگری پیشرفته و متفاوت به نام پرینتر لیزری اختراع کرد که سرعت این پرینتر به  120صفحه در دقیقه می‌رسید. حدود نه سال بعد، شرکت Hewlett-Packard ، اولین پرینتر‌های خود را به بازار عرضه کرد. این نوع چاپگرها، امروزه بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته‌اند و از همین رو، حدود هفتاد درصد، بازار فروش پرینترها، به پرینترهای لیزری اختصاص پیدا کرده ‌است.

پرینتر لیزری استوک HP، نسبت به سایر چاپگرها مزایای بیشتر و همچنین سرعت عمل و کارایی بالاتری دارند. یکی از ویژگی‌های مهم این نوع چاپگرها، وجود قطعه‌ایی به نامpostscript   است که باعث افزایش عملکرد و کیفیت این چاپگرها می‌شود. با گذشت زمان، طراحی و ساخت پرینترهای لیزری چند کاره استوک HP، نسبت به گذشته، رشد بیشتری پیدا کرده و استقبال از این نوع پرینترها نیز بیشتر شد.

ویژگی مهم دیگر این نوع پرینترها نسبت به سایر چاپگرها، ابعاد و اندازۀ مناسب آنها و همچنین چند کاره بودن آنها می‌باشد. پرینتر‌های لیزری، نسبت به چاپگرهای جوهرافشان، پرکاربرد و پرطرفدارتر می‌باشند. ضمن آنکه، پس از پرینترهای جوهرافشان وارد بازار شده‌اند و بدین ترتیب، با ساخت این نوع پرینترها و ورود آنها به بازار فروش، نواقص موجود در پرینترهای جوهرافشان، رفع شدند. در ادامۀ این مقاله، در خصوص انواع پرینتر لیزری و همچنین قابلیت‌ها، مزایا و معایب آنها مطالب مفصلی بیان خواهیم کرد.

انواع پرینترهای لیزری استوک

مهم‌ترین نکته‌ایی که هنگام خرید دستگاه پرینتر ‌لیزری باید مورد توجه قرار ‌گیرد، نوع نیاز شما به آن دستگاه است. قبل از خرید پرینتر، مشخص کنید که قصد پرینت چه نوع اسنادی را دارید. پرینتر لیزری استوک HP، سیاه و سفید می‌خواهید یا رنگی؟ پاسخ به این سوالات مهم، به شما کمک می‌کنند تا آگاهانه نسبت به خرید انواع پرینتر لیزری اقدام نمایید.

 • پرینتر لیزری تک‌کاره سیاه و سفید: با استفاده از این دستگاه می‌توانید اسناد و تصاویر را به صورت سیاه و سفید چاپ کنید.
 • پرینتر لیزری چهار کاره سیاه و سفید: این دستگاه همزمان قادر به انجام چهار عمل کپی، فکس، پرینت و اسکن است که پرینت آن به صورت سیاه و سفید می‌باشد.
 • پرینتر لیزری تک‌کاره رنگی: عملکرد این پرینتر، همانند پرینتر تک‌کاره سیاه ‌و سفید است، با این تفاوت که چاپ کاغذها به صورت رنگی است.
 • پرینتر لیزری چهار کاره رنگی: یکی از کامل‌ترین چاپگر‌ها محسوب می‌شود و عمل فکس، کپی، پرینت و اسکن را انجام می‌دهد با این تفاوت که اسناد به صورت رنگی پرینت می‌شوند.
All about Stoke laser printers and their variants 1 - همه چیز دربارۀ پرینترهای لیزری استوک و انواع آن

انواع پرینترهای لیزری

در چاپگر‌‌های لیزری رنگی، تونر‌‌های   CMYKجایگزین جوهر می‌شوند که قابلیت رنگی بودن را به دستگاه اضافه می‌کنند. پرینتر‌های لیزری، بخاطر داشتن سینی‌های کاغذ بزرگ، ظرفیت چاپ هزاران برگه در ماه را بدون کمترین وقفه و مشکل خواهند داشت. تونرهای چاپگر‌های لیزری، با یکدیگر متفاوت می‌باشند. همچنین چاپگرهای لیزری تک رنگ، دربردارندۀ کارتریج‌های مشکی و سفید بوده و پرینتر‌های رنگی نیز علاوه  بر رنگ کارتریج مشکی، دارای  کارتریج آبی ، زرد و قرمز می‌باشند.

بیشتر بخوانید:  دستگاه فتوکپی استوک چیست و چه ویژگی ها و مزایای مهمی دارد؟

چاپگرهای لیزری از پرتو‌های لیزر به عنوان پردازش تصویر استفاده و تونر، جایگزین جوهر می‌شود. پرینتر لیزری از تونر، پودر پلاستیکی خشک با ترکیب کربن سیاه یا مواد رنگی استفاده کرده که بخش قابل مصرف آن در یک کارتریج قرار می‌گیرد و نیاز به تعویض نیز دارد.

نحوه عملکرد پرینترهای لیزری استوک

این پرینترها از طریق یک فرایند الکترواستاتیکی اسناد، متون و عکس‌های با کیفیت را ایجاد می‌کنند و عملکرد آنها توسط الکتریسیته ساکن می‌باشد که یک استوانه را به وجود می‌آورند، سپس اشعۀ لیزر به استوانه‌ها تابیده می‌شود و به شکلی عمل چاپ انجام می‌شود که یک صفحه شامل بارهای مثبت و منفی تشکیل شده، سپس این صفحه توسط تونرهایی که بار مثبت دارند پوشیده می‌شود. در مرحلۀ بعد، نواحی که دارای بار منفی هستند، این پودرها را جذب خواهند کرد که کاغذ از روی آن عبور می‌کند و بدین ترتیب، تصویر مد‌‌‌نظر به وجود می‌آید. در مرحله بعد، کاغذ از غلتک‌های داغ عبور می‌‌کند تا پودرها سوخته و دائمی شوند. در هر پرینتر رنگی چند مرحله برای این کار وجود دارد تا رنگ‌های مختلف با هم ترکیب شوند.

All about Stoke laser printers and their variants 2 - همه چیز دربارۀ پرینترهای لیزری استوک و انواع آن

نحوه عملکرد پرینترهای لیزری

مزایا پرینترهای لیزری استوک

 • کارتریج‌های پرینتر‌های لیزری نسبت به کارتریج های پرینترهای جوهرافشان طول عمر و گنجایش بیشتری دارند .
 • سرعت چاپ در چاپگرهای لیزری بیشتر و سریع‌تر نسبت یه پرینتر‌های جوهرافشان است. چاپ سریع این پرینترها باعث ‌شده که کارها را با حجم زیاد و به سرعت انجام دهند تا هزینۀ کمتری صرف شود.
 • مواد مصرفی چاپگرهای لیزری و کارتریج، نسبت به پرینتر‌های جوهر‌افشان قیمت کمتری دارند.
 • در این نوع پرینترها، چاپ اسناد و متون از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و کیفیت اسناد در پرینتر لیزری سیاه و سفید بهتر است. ضمن آنکه متن را کاملا مشکی و واضح چاپ می‌کند.
 • با توجه به دانش به کار‌برده شده در پرینتر لیزری، صفحات در مدت زمان کمتری چاپ می‌شوند.
 • نیازی به تعویض قطعات پرینتر ندارد و در طولانی مدت بسیار به صرفه است و همچنین پرینت‌های چاپ شده از پرینتر لیزری، ضد آب می‌باشند و تونر این مدل از کارتریج‌ها، خشک نمی‌شود.
 • چاپگرهای لیزری، نسبت به پرینترهای جوهرافشان دوام بیشتری دارند و همینطور قابلیت شبکه‌سازی بیشتری وجود دارد.
بیشتر بخوانید:  تعویض کارتریج پرینتر لیزری اچ پی مدل ۶۸۰

معایب پرینترهای لیزری استوک

 • قیمت خرید این نوع پرینترها گران‌تر از پرینتر‌های جوهر افشان است و ضمناً چاپگرهای لیزری، به تنهایی از پس چاپ تصاویر گرافیکی با کیفیت بر نمی‌آیند.
 • چاپگرهای لیزری از نظر فضا به محیط بیشتری نیاز دارند و همینطور وزن زیادی دارند و به فناوری دِرام نیاز بیشتری دارند.
 • چاپگرهای لیزری برخلاف پرینتر‌های جوهری انواع برگه‌ها را پشتیبانی نمی‌کنند.
 • تعمیر کردن نشتی‌‌های تونر‌‌های آن‌ها بسیار خسته کننده و زمان‌بر است.

کلام آخر

در نهایت مهمترین نکته  قابل توجه دربارۀ چاپگرهای لیزری وضوح وکیفیت این دستگاه می‌باشد. همچنین برای متون مختلف، دارای فونت ریز بسیار مناسبی می‌باشند و در چاپ چنین اسنادی، هرگز مشکلی نخواهند داشت. باید در نظر داشته باشید که چاپگرهای لیزری، برای عکس‌های گرافیکی کیفیت چندانی ندارند و مناسب نخواهند بود. با این حال، سازمان‌ها، شرکت‌ها و ادارات، امروزه بیشتر به چاپ با کیفیت متون اهمیت می‌‌دهند. بنابراین، اغلب آنها اقدام به خرید پرینتر لیزری از نمایندگی‌های مجاز خواهند کرد.

بهترین گزینه، برای خرید به صرفه و اقتصادی، انتخاب پرینترهای لیزری استوک HP است که علاوه بر این، از کیفیت و عملکرد بسیار مطلوبی نسبت به سایر پرینترهای استوک برخوردارند.

All about Stoke laser printers and their variants 3 - همه چیز دربارۀ پرینترهای لیزری استوک و انواع آن

معایب پرینترهای لیزری

شرکت ماشین‌های اداری شکیل نگار چابهار واردکننده و فروشنده انواع دستگاه‌های فتوکپی و پرینتر استوک در کشور است. برای گرفتن مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید.
تماس بگیرید 02188846493