از آن‌جایی‌که کارتریجِ پرینتر استوک جوهرافشان نمی‌تواند بدون حضور جوهر کار کند؛ نیاز است که حین استفاده از پرینتر، ذخیره‌ی جوهر آن را هم در نظر داشته باشیم.

پر کردن مجدد یا شارژ کارتریج پرینتر استوک جوهرافشان و چالش‌های آن!

همان‌طور که در مقالات پیشین شکیل‌نگار به آن اشاره کردیم، جوهر یکی از مواد کلیدی در پرینترهای جوهرافشان است. حال این جوهر را می‌توان به روش‌های متعددی تامین کرد. از آن‌جایی‌که کارتریجِ پرینتر استوک جوهرافشان، بخصوص کارتریج مشکی، نمی‌تواند بدون حضور جوهر کار کند؛ نیاز است که حین استفاده از پرینتر، ذخیره‌ی جوهر آن را هم در نظر داشته باشیم.

در این مقاله، شکیل‌نگار قصد دارد راه‌های پرکردن مجددِ کارتریج پرینتر جوهرافشان را به شما آموزش دهد. علاوه بر این، به همراه شما سری به روش‌های تمیز کردن کارتریج جوهری هم خواهیم زد. پس در ادامه نیز همراه ما باشید.

* نکته‌ی بسیار مهم: دقت کنید که اکثر شرکت‌های سازنده‌ی پرینتر استوک، توصیه می‌کنند که کارتریج تا حد توان پر نشود. بهترین کار برای شارژ مجدد کارتریج، این است که کارتریج قدیمی خود را با یک کارتریج جدید جایگزین کنید. این کار به طور قابل توجهی عمر دستگاه شما را نیز افزایش خواهد داد و کیفیت چاپ شما را در محدوده‌ی قابل قبولی حفظ خواهد نمود. اما با وجود این، هنوز هم درصد بالایی از شرکت‌های سازنده، جوهرِ کارتریج برند خود را هم به بازار عرضه می‌کنند. این جوهرها را تا حد زیادی می‌توان جایگزینی برای روش اول دانست.

اگر نمی‌دانید که چگونه باید کارتریج قدیمی خود را با یک کارتریج جدیدتر جایگزین کنید؛ بهتر است سری به مقاله‌ی “نحوه قرار دادن کارتریج جوهری در پرینتر استوک اچ پی” شکیل‌نگار بزنید.

 

 

چگونه باید کارتریج جوهریِ یک پرینتر استوک را پر کرد؟

  1. ابتدا نیاز است که از یک فروشگاه معتبر، کیت جوهر مخصوص پرینتر استوک خود را خریداری کنید. این کیت‌ها تقریبا تمام چیزهایی را که شما برای شارژ مجدد کارتریج نیاز دارید، همراه دارند. از سرنگ گرفته، تا خود جوهر، دفترچه راهنما و پیچ و مهره‌ها! برخی از کیت‌های پرکننده‌ی کارتریج، جهانی هستند. به این معنا که برای تمامی مارک‌های پرینتر در نظر گرفته شده‌اند. برخی دیگر نیز بستگی به سازنده دارند و مختصِ مدل خاصی طراحی شده‌اند.
بیشتر بخوانید:  از نحوۀ نصب و راه‌اندازی پرینتر استوک hp توسط نرم افزار hp Smart چه می‌دانید؟

مجددا تاکید می‌کنیم که بسیاری از سازندگان پرینتر توصیه می‌کنند کارتریج را دوباره پر نکنید. چرا که پر کردن مجدد کارتریج می‌تواند موجبِ منقضی شدن پشتیبانی فنی از سوی سازنده‌ی پرینتر گردد. اما از آن‌جایی‌که این امر، سوالِ بسیاری از خریداران پرینتر استوک است، به آن پرداخته‌ایم. بنابراین پر کردن مجدد کارتریج پرینتر کاملا با مسئولیت خود شما همراه خواهد بود.

 

How to charge an inkjet printer cartridge and its methods 0 - چگونگی شارژ کارتریج پرینتر استوک جوهری و روش‌های آن!

(مواد لازم برای پر کردن کارتریج)

  1. بهتر است قبل از این‌که به دلِ کار بزنید، دور و اطراف خود را برای پر کردن مجدد کارتریج آماده کنید. دقت داشته باشید که جوهر پرینتر می‌تواند لکه‌ی دائمی بر روی لباس و سطوح برجای بگذارد. پس حتما دستکش بپوشید (لکه‌ی جوهر بر روی پوست دائمی نیست، اما قطعا می‌تواند تا مدتی باقی بماند). ترجیحا از دستکش لاتکس استفاده کنید و حتما دستمال را آماده و مهیا داشته باشید.
  2. حالا نوبت آن رسیده که کارتریج را از دستگاه خارج کنید. این کار ممکن است در برندهای مختلف پرینتر استوک، متفاوت باشد.
  3. کارتریج خالی را بر روی دستمال کاغذی بگذارید. دستمال را تا کنید تا دولایه‌ محافظ اطراف کارتریج را بپوشانند.
  4. حالا نوبت آن رسیده که راهنمای کیت کارتریج پُرکن را بخوانید. تمامی اطلاعات مورد نیاز شما بر روی این دستورالعمل ثبت شده است. پس شما نیازی به نگرانی نخواهید داشت. کاملا بر اساس دستورالعملِ این راهنما پیش بروید.
How to charge an inkjet printer cartridge and its methods 1 - چگونگی شارژ کارتریج پرینتر استوک جوهری و روش‌های آن!

(نحوه پر کردن کارتریج)

  1. سوراخِ جوهرافشان را در کارتریج خود پیدا کنید. اگر اقدام به خرید پرینتر استوک اچ پی کرده باشید، قطعا می‌دانید که اکثر مدل‌هایی که توسط این شرکت تولید می‌شوند؛ از قبل به یک سوراخ پرکننده مجهز هستند. می‌توانید برچسب بالای کارتریج را جدا کنید، تا سوراخ‌های احتمالی آن را پیدا کنید. اگر با کارتریجی کار می‌کنید که چند سوراخ دارد، باید بدانید که هر رنگ، سوراخِ پرکننده‌ی مخصوص به خود را دارد. برخی از سازندگان هم بر روی هر کارتریج، یک کلاهک پیچشی می‌گذارند؛ که در هنگام پر کردن سوراخ باید برداشته شود (معمولا در صورت عدم وجودِ سوراخ، راهنما به شما نشان می‌دهد که بسته به نوع کارتریج و مدلِ پرینتر استوک خود، چگونه یک سوراخ در کارتریج ایجاد کنید).
  2. حالا با کمک سرنگ، جوهر را به درون کارتریج تزریق کنید. این کار باید در کمال آرامش انجام گردد. پس در تزریق جوهر عجله نکنید. اگر دیدید مقداری جوهر از سوراخ بیرون زد، به هیچ وجه جوهرِ بیشتری به کارتریج اضافه نکنید. حالا دور و بر سوراخ جوهر را تمیز کنید.
  3. حالا سوراخ را با یک تکه چسب نواری ببندید و محکم کنید. مطمئن شوید که سطح کارتریج تمیز باشد و چسب بتواند به بهترین شکل، کاملا درز سوراخ را ببندد.
  4. اگر کارتریج‌های رنگی دارید، باید رنگ مخصوص به هر کارتریج را مطابق با این دستور العمل به درون آن تزریق کنید. این کار را با متانت و آرامش انجام دهید و به هیچ عنوان عجله نکنید.
  5. حالا وقت آن رسیده که کارتریج را به جای خود، درون پرینتر استوک برگردانید.
بیشتر بخوانید:  آموزش ارسال و دریافت فکس توسط انواع دستگاه فکس استوک

 

 

با کارتریجی که مسدود شده است باید چه کرد؟

اگر کارتریج پرینتر استوک شما مسدود شده است، می‌توانید آن را تمیز کنید. این عمل کاملا بستگی به مدلِ پرینتر شما و برند آن دارد. ما در این مقاله به طور کلی صحبت می‌کنیم. پس کافی‌ست برای تمیز کردن کارتریج مسدود، آن را از پرینتر خارج کنید.

حالا جایی را که جوهر از آن خارج می‌شود، پیدا کنید و با یک دستمال نرم و تمیز، باقی‌مانده‌های جوهر یا رسوبات آن را پاک کنید. سپس از یک پارچه‌ی نرم و بدون پرز مرطوب استفاده کنید، تا سریِ چاپ کارتریج را کاملا پاک و تمیز کنید (دقت کنید که اگر سختی آب ناحیه‌ی محل زندگی شما بالاست، یا از سختی آب خود مطمئن نیستید؛ بهتر است که از آب مقطر استفاده کنید). علاوه بر این، اگر صفحه نازل کارتریج شما طلایی، مسی یا نقره‌ای‌ست، “به هیچ عنوان” آن را با دستمال خیس نکنید.

مطمئن شوید که کارتریج خشک شده باشد، سپس آن را مجددا داخل پرینتر استوک خود قرار دهید. یک پرینت امتحانی بگیرید. اگر دیدید که دستگاه هم‌چنان در حین چاپ جای خالی برجای می‌گذارد، می‌توان فهمید که هنوز گرفتگی‌های آن رفع نشده. یک کاسه را پر از آب داغ (ترجیحا 180 درجه) کنید و در صورت امکان به آن آمونیاک اضافه کنید (این ترکیب باید به نسبت 50/50 انجام شود). اگر نازل کارتریج شما طلایی، مسی یا نقره‌ای بود، می‌توانید یک گوش پاک کن را به این محلول آغشته کنید، سریِ نازل را با آن تمیز کرده و سپس به سرعت آن را خشک کنید. در غیر این صورت، کافی‌ست فقط سری خروج جوهر را اندکی در کاسه‌ فرو کنید (نباید کارتریج را در آن فرو کنید)، کمی آن را در همان حالت نگه داشته و سپس کاملا خشک کنید.

شرکت ماشین‌های اداری شکیل نگار چابهار واردکننده و فروشنده انواع دستگاه‌های فتوکپی استوک و پرینتر استوک در کشور است. برای گرفتن مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید.
تماس بگیرید 02188846493