یکی از قطعات اصلی و مهم پرینتر استوک لیزری، تونر کارتریج آن می باشد. برای آشنایی بیشتر با انواع تونر کارتریج، حتما این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

همه چیز دربارۀ تونر کارتریج پرینتر استوک لیزری

پرینتر استوک لیزری، یکی از پر کاربردترین و با کیفیت ترین نوع پرینترها محسوب می شود که در مدل های مختلف نیز ساخته شده است. یکی از قطعات پر مصرف و مهم این دسته از پرینترهای خانگی و اداری، کارتریج آنها می باشد. کارتریج های به کار رفته در پرینترهای لیزری از نوع کارتریج تونر می باشند.

پیش از آنکه به بررسی انواع تونر کارتریج در پرینترهای لیزری بپردازیم، لازم است در خصوص تونر و نحوۀ کارکرد آن توضیحاتی ارائه کنیم.

 

شناخت تونر کارتریج چاپگر و نحوۀ عملکرد آن

تونر موجود در کارتریج پرینتر، به شکل جامد و پودر است که شامل مواد کربن، پلیمر، پلاستیک، اُکسید آهن و . . . می باشد. ضمن آنکه این تونر دارای خواص الکترومغناطیسی است. در مقایسه با کارتریج جوهر افشان، تونرها از ماندگاری و دوام بالاتری برخوردارند.

شیوۀ عملکرد تونر بدین شکل است که هنگام پرینت گرفتن، تونر به وسیلۀ دِرام از داخل کارتریج به سمت کاغذ هدایت می شود. سپس به واسطۀ حرکت غلطک گرم شده و بدین ترتیب، با انجام پی در پی این عملیات، عمل چاپ در نهایت انجام می شود.

به خاطر داشته باشید که کیفیت و کارایی مواد تشکیل دهندۀ تونر ممکن است بر اساس نوع برند و ساختار کلی، متفاوت باشد. از همین رو، پیشنهاد می کنیم حتماً هنگام انتخاب و خرید تونر کارتریج برای پرینتر یا دستگاه فتوکپی استوک بسیار دقت نمایید.

 

معرفی و بررسی انواع تونر کارتریج پرینترهای استوک لیزری

در این بخش از مقاله به بررسی و عملکرد انواع تونر کارتریج در دستگاه های پرینتر استوک می پردازیم.

  • تونر کارتریج سیستم مُرکب جامد

این دسته از تونرهای کارتریج به عنوان آخرین نوع تونر کارتریج معرفی شده اند. تونر سیستم مرکب جامد بیشتر در دستگاه های فتوکپی یا پرینترهای چند کاره کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید:  همه چیز دربارۀ پرینترهای لیزری استوک و انواع آن

فرایند عملکرد این تونرها بدین نحو است که ذرات جوهر جامد ذوب شده و سپس به شکل مایع بر روی کاغذ اِسپِری خواهند شد. لازم به ذکر است که این دسته از جوهرهای پودری و جامد به شکل مداد رنگی و نوعی پلیمر چسبناک می باشند. سیستم های مرکب جامد در انواع پرینترهای لیزری و جوهر افشان کاربرد خواهند داشت. از سوی دیگر، به عنوان یکی از سیستم های کارآمد و موثر نیز شناخته شده است.

Introduction of toners of laser stock printer cartridges - معرفی انواع تونر کارتریج پرینتر استوک لیزری

انواع تونر کارتریج در دستگاه های پرینتر استوک

انواع تونر کارتریج در دستگاه های پرینتر استوک

 

  • تونر کارتریج بطری شکل یا اُستوانه ای

اولین مدل از تونر کارتریج، تونرهای بطری شکل یا استوانه ای بودند. این دسته از تونرها قابلیت نصب آسان بر روی انواع پرینترهای لیزری را دارند. تعداد صفحاتی که توسط این نوع کارتریج ها چاپ می شوند بسیار بالا می باشد. به همین دلیل، این دسته از تونرهای کارتریج از کارایی و عملکرد بسیار مطلوبی برخوردارند.

با توجه به اینکه، در حال حاضر گنجایش و ظرفیت مواد موجود در تونرها نیز افزایش یافته است. به همین خاطر، امکان پرینت کاغذ تا حدوداً بالای 20 هزار صفحه را خواهند داشت.

نحوۀ عملکرد تونر بدین شکل است که پس از جایگذاریِ تونر در داخل پرینتر استوک لیزری. تونر استوانه ای به سمت دِرام و غَلطک منتقل می شود و در ادامه عملیات چاپ نیز انجام خواهد شد. لازم به یادآوری است که در این مدل از کارتریج ها، غلطک و تونر به صورت مجزا در دستگاه فعالیت خواهند داشت. در نتیجه تعمیر و تعویض آنها نیز باید هر چند وقت یک بار انجام شود.

به این نکته توجه داشته باشید که علاوه بر کارایی بالای این نوع تونرها، هزینۀ تعمیر و نگهداری از آنها نیز کمتر از سایر کارتریج ها می باشد. از همین رو، گزینۀ بسیار مناسب و کارآمد برای پرینترهای در ابعاد بزرگ محسوب خواهند شد.

معرفی سایر تونرهای کارتریج انواع چاپگر لیزری

  • تونر کارتریج با مخزن سنتی

یکی دیگر از انواع تونر کارتریج پرینتر استوک لیزری، تونرهای همراه با مخزن سنتی می باشند. این مدل از تونرهای کارتریج به شکل پلاستیکی بوده و ضمناً دارای یک غلطک تونر نیز می باشند. همچنین این مدل کارتریج مجهز به یک سیستم قفل شونده است که کار اصلی آن هم تَراز نمودن تونر کارتریج می باشد. به دلیل نوع طراحی و ساختار این مدل از تونرها، قیمت آنها در مقایسه با سایر تونر کارتریج بیشتر است.

Introduction of toners of laser stock printer cartridges 1 - معرفی انواع تونر کارتریج پرینتر استوک لیزری

تونر کارتریج پرینتر استوک

 

بیشتر بخوانید:  تونر کارتریج پرینتر استوک خود را به درستی نصب کنید!

راهنمای خرید انواع تونر کارتریج برای پرینترهای لیزری

با توجه به معرفی انواع تونر کارتریج و نحوۀ عملکرد هر یک از آنها. لازم است هنگام خرید تونر کارتریج نکات زیر را در نظر بگیرید.

  • به تطبیق شماره سریال تونر و کارتریج دقت کنید

برای هر پرینتر، کارتریج مختص آن طراحی و ساخته شده است که دارای شماره سریال می باشند. ضمن بررسی مطابق بودن کارتریج با دستگاه پرینتر باید به تطبیق آن با تونر نیز توجه کنید.

البته اگر از پرینترهای رنگی استفاده می کنید باید شماره سریال تمامی کارتریج ها را در هنگام انتخاب و خرید تونر بررسی نمایید. در صورت عدم توجه به این نکته، نه تنها از کارایی و کیفیت دستگاه کاسته می شود. بلکه دستگاه و تونر کارتریج نیز دچار آسیب و مشکل خواهند شد.

  • به بسته بندی و کیفیت تونر توجه نمایید

به خاطر داشته باشید که هر چه پودر تونر کارتریج از ذرات ریزتری تشکیل شده باشد، کیفیت چاپ نیز افزایش می یابد. از سوی دیگر، باعث افزایش تعداد صفحات کاغذهای چاپی می شوند.

 

حتماً هنگام خرید تونر کارتریج به ظاهر و نوع بسته بندی آن توجه کنید. متاسفانه برخی از تونرها به دلیل جابجایی زیاد یا در حین حمل و نقل، دچار شکستگی یا فرورفتگی می شوند. حتماً پیش از خرید ظرف را به طور کامل، یک بار تکان داده و اطمینان حاصل کنید که پودر از آن خارج نمی شود.

همچنین با تکان دادن ظرف تونر، متوجه خواهید شد که پودر داخل ظرف خشک نشده و شکل پودری بودن آن حفظ شده است. در نهایت توصیه می کنیم هرگز تونرهای ارزان قیمت و بی کیفیت تهیه نکنید.

معرفی بهترین فروشگاه جهت خرید انواع دستگاه فتوکپی استوک و پرینتر استوک

برای آنکه دستگاه های پر مصرف و کاربردی مانند فتوکپی استوک و پرینتر استوک را با اطمینان خریداری کنید. پیشنهاد می کنیم حتماً به فروشگاه اینترنتی شکیل نگار چابهار مراجعه کنید. تمامی محصولات عرضه شده در این فروشگاه از کیفیت و دوام بالایی برخوردار می باشند. افزون بر این قیمت های مناسب و به صرفه ای برای آنها در نظر گرفته شده است.