اغلب مواقع، کاربران هنگام کار با پرینتر استوک HP، با مشکل مواجه می‌شوند که بیشتر آنها، توسط خود کاربر قابل رفع خواهند بود. در این مقاله، قصد داریم در خصوص  رایج‌ترین خطاهای پرینتر استوک HP مطالبی را با شما به اشتراک بگذاریم، تا با آشنایی کامل نسبت به رفع خطاهای پیش آمده، اقدام نمایید.

اهمیت شناخت رایج‌ترین خطاهای پرینتر استوک HP

اگر پرینتر استوک HP، در خانه یا محل کارتان دارید، ممکن است حین فعالیت پرینتر، با خطاهای زیادی روبرو شوید که وجود مشکل یا خرابی در سیستم پرینتر باعث بروز خطا یا Error خواهد شد. در این مقاله، به معرفی رایج‌ترین خطاهای پرینتر استوک HP و نحوۀ رفع ایرادات و خطاهای صورت گرفته را بیان خواهیم کرد.

دلایل و عوامل مختلفی هستند که باعث بروز خطا در پرینتر استوک اچ پی می‌شوند. معمولاً، پیغام Error ظاهر شده به شکل کدهای چند رقمی ( سه، چهار یا پنج رقمی) می‌باشند که هر یک، نمایانگر بروز ایراد در بخش‌های مختلف  سیستم پرینتر اشاره می‌کنند. اگر نسبت به نحوۀ رفع اینگونه خطاها اطلاعات کافی و دقیق داشته باشید، مطمئناً از متوقف شدن طولانی مدت پرینتر و کاهش کارایی آن جلوگیری خواهید کرد. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم حتماً این مقاله را تا پایان با دقت مطالعه کنید.

Learn more about the most common HP Stoke printer errors - با متداول‌ترین خطاهای پرینتر استوک HP بیشتر آشنا شوید!

اهمیت شناخت رایج‌ترین خطاهای پرینتر استوک HP

بررسی انواع خطاهای پرینتر استوک HP و نحوۀ رفع آنها

 • کد خطای (02):

اگر پرینتر استوک اچ پی، چنین کد خطایی را نمایش داد، یعنی اتصالات و کابل‌های پرینتر مشکل دارند. چنانچه با خاموش و روشن کردن پرینتر مشکل به طور کامل رفع نشد و بعد از این پروسه، باز هم این خطا ظاهر شد، بهتر است بدانید، پرینتر شما مشکل سخت افزاری دارد که تنها راه‌حل رفع این مشکل، بررسی وضعیت سخت افزار چاپگر می‌باشد.

 • کد خطای (10):

در اغلب مواقع، این کد به دلیل وجود مشکل در چیپست (Chipset) یا در تراشۀ کارتریج تونر به وجود می‌آید که در این صورت، پرینتر قادر به فعالیت کردن یا خواندن نخواهد بود. بهترین راهکار، خاموش کردن چاپگر و بررسی مجدد کارتریج تونر است که پس از بررسی باید کارتریج را مجدد نصب نمایید. اگر مجدداً با چنین خطایی مواجه شدید، باید به دنبال رفع مشکلات سخت افزاری دستگاه باشید.

 • کد خطای (11):

رفع مشکل این خطا، بسیار آسان و راحت است. با ظاهر شدن این کد، متوجه خالی بودن سینی کاغذ پرینتر استوک HP خواهید شد. سینی کاغذ پرینتر را باز کنید، سپس کاغذها را به طور منظم در سینی قرار دهید. اگر پس از انجام این کار، مجدداً با خطای 11 روبرو شدید، حتماً در سینی کاغذ یا حسگر مشکلی به وجود آمده که باید آن را برطرف نمایید. با تمیز کردن و بررسی سنسور نوری یا حتی سنسور کاغذ و همچنین قرار دادن پرینتر بر روی یک سطح صاف، مطمئناً این مشکل برطرف خواهد شد.

Learn more about the most common HP Stoke printer errors 0 - با متداول‌ترین خطاهای پرینتر استوک HP بیشتر آشنا شوید!

بررسی انواع خطاهای پرینتر استوک HP و نحوۀ رفع آنها

 • کد خطای (12):
بیشتر بخوانید:  معرفی ۱۰ راهکار اصلی و کاربردی جهت کاهش هزینه پرینت در انواع پرینتر استوک HP

در صورتی که کارتریج‌های پرینتر به درستی نصب نشده باشند، این خطا ظاهر خواهد شد. البته اگر درپوش کارتریج باز باشد یا فن‌های خنک‌کننده و سنسورهای 5PS نقص یا مشکل داشته باشند، این خطا نمایش داده می‌شود. حتماً کارتریج‌های تونر جهت نصب و رفع خطا، به شکل صحیح نصب شوند.

بیشتر بخوانید:

پرینتر استوک چیست و چه ویژگی‌های مهمی دارد؟

 • کد خطای (13 یا PAPER JAM OPEN INPUT TRAYS)

یکی از متداول‌ترین خطاهای پرینتر استوک HP، خطای Paper Jam یا اصطلاحاً گیر کردن یا مسدود شدن کاغذ می‌باشد. در صورتی که از کاغذهای فرسوده یا کاغذهای نا مناسب استفاده کنید، این خطا نمایان می‌شود و ضمنا در صورت کثیف شدن یا خراب شدن قطعات داخلی چاپگر نیز با این مشکل مواجه خواهید شد. البته در برخی از پرینترها نیز ممکن است غلطک‌های هدایت‌کنندۀ کاغذ باعث بروز چنین خطا و مشکلی شوند!

که با بررسی نوع و کیفیت کاغذ و همچنین تمیز کردن قطعات داخلی، می‌توان این مشکل را رفع کرد.

Learn more about the most common HP Stoke printer errors 2 - با متداول‌ترین خطاهای پرینتر استوک HP بیشتر آشنا شوید!

رایج‌ترین خطاهای پرینتر استوک HP

 

 • کد خطای (14):

چنانچه کارتریج نصب نشده باشد یا پرینتر، کارتریج نصب شده را به درستی تشخیص ندهد، با این خطا مواجه می‌شوید. برای رفع این مشکل، باید کارتریج را مجدد نصب کنید یا با تنظیم کارتریج، پرینتر را مجدد روی سیستم نصب کرده و سپس با خاموش/روشن کردن دستگاه، شاهد فعالیت دوبارۀ پرینتر استوک HP خواهید شد.

 • کد خطای (16):

برای آنکه خالی یا تمام شدن کارتریج تونر برای کاربر مشخص باشد، این کد خطا برای کاربران پرینتر ظاهر می‌شود. البته در مواقعی، ممکن است مقداری پودر تونر درون کارتریج باشد، در این صورت کافی است، کارتریج را از دستگاه جدا نموده و سپس آن را به آهستگی، تکان دهید. بدین شکل، پودر باقی‌مانده در داخل کارتریج مجدد توزیع خواهد شد. چنانچه کارتریج به طور کامل تمام شده بود، حتماً با آن را با کارتریج جدید، داخل دستگاه قرار دهید.

 • کد خطای (20، 21، 24 و 25 یا INSUFFICIENT MEMORY):

اگر کار چاپی، بیشتر از میزان ظرفیت حافظۀ پرینتر استوک باشد، در این صورت این خطاها نمایش داده می‌شوند. با کاهش میزان کار، این وضعیت قابل کنترل است. در گام اول میزان (DPI) را کاهش داده یا با غیر فعال کردن گزینۀ (Collate) این مشکل رفع خواهد شد. البته اگر پرینتر قابلیت اضافه کردن حافظه را داشته باشد، می‌توانید حافظۀ اضافی روی دستگاه نصب کنید. با این کار، یکی دیگر از خطاهای پرینتر استوک HP را رفع خواهید کرد.

 • کد خطای (22):
بیشتر بخوانید:  آموزش نصب و راه اندازی درایور پرینتر استوک hp 525

این خطا، نشان‌دهندۀ بروز مشکل بین پرینتر استوک اچ پی و کامپیوتر است. چنانچه، کابل به شکل درست عمل نکند، باید سایر کابل‌ها را بررسی کنید. پرینتر را به درگاه کامپیوتر دیگری، متصل کنید، اگر کد خطا همچنان وجود داشت، یعنی خطای سخت افزاری باعث بروز این مشکل شده است.

 • کد خطای (1.1):

اگر دیسک سخت پرینتر استوک اچ پی، دچار مشکل شده باشد، این خطا بروز خواهد کرد. با فشار دادن دکمۀ Select، این ایراد برطرف خواهد شد. در صورتی که ایراد پیش آمده رفع نشد، حتماً از نظر سخت افزاری مشکل را بررسی کنید.

 • کد خطای (40 EIO x BAD TRANSMISSION):

کابل‌ها و اتصالات بین پرینتر و کامپیوتر را با دقت بررسی کنید و در صورتی که نیاز به تعویض کابل بود، حتماً کابل یا سایر اتصالات به رایانه را تعویض نمایید. حتما به نحوۀ قرارگیری صفحات (EIO) دقت کنید.

انواع خطاهای پرینتر استوک HP

 • کد خطای (41 یا x PRINTER ERROR):

این کد، نشان‌دهندۀ بروز خطا در فرایند چاپ است. در صورتی که برد کُنترلر پرینتر خراب باشد، این مشکل به وجود می‌آید.

 • کد خطای (41.3 یا UNEXPECTED PAPER SIZE):

اگر سایز یا ابعاد کاغذ هنگام پرینت گرفتن مشخص نباشد، این خطا به وجود می‌آید. البته اگر چند کاغذ به یکدیگر بچسبند یا در صورتی که نگهدارندۀ کاغذ آسیب دیده باشد، این کد خطا بروز خواهد کرد. برای رفع این خطا، حتماً به نحوۀ قرار دادن کاغذها و همچنین سالم بودن نگهدارندۀ کاغذ دقت کنید.

 • کد خطای (5 یا PRINTER ERROR):

در صورتی که کاغذ چاپ در زمان مشخص به سنسورهای (103 PS) و (102 PS) نرسد، در این صورت، در فرایند چاپ مشکل به وجود می‌آید که با این کد خطا، مشکل قابل تشخیص است!

 • کد خطای (49 یا XX PRINTER ERROR):

اگر در سیستم عامل مشکلی به وجود بیاید، با یکی دیگر از خطاهای پرینتر استوک HP مواجه خواهید شد. برای رفع چنین مشکلی، باید سیستم عامل را به روزرسانی کرده و مجدد پرینتر را نصب و راه‌اندازی نمایید.

 

شرکت ماشین‌های اداری شکیل نگار چابهار واردکننده و فروشنده انواع دستگاه‌های فتوکپی و پرینتر استوک در کشور است. برای گرفتن مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید.
تماس بگیرید 02188846493