این‌که بدانید چگونه یک پرینتر استوک خوب بخرید، نکته‌ای‌ست که هرکسی آن را نمی‌داند. برای این‌که شما بتوانید بهترین خرید ممکن را داشته باشید، ما این مقاله را آماده کرده‌ایم.

قصد خرید پرینتر استوک خانگی دارید؟ این نکات را فراموش نکنید!

مهم نیست شما چه چیزی را برای پرینت نیاز دارید، یک پرینتر استوک خانگی از پسِ آن برخواهد آمد. اما این‌که بدانید چگونه یک پرینتر خوب بخرید، نکته‌ای‌ست که هرکسی آن را نمی‌داند. برندهای مختلف، قابلیت‌های متفاوتی را در پرینترهای استوکِ خود می‌گنجانند. برای این‌که شما بتوانید بهترین خرید ممکن را داشته باشید، ما این مقاله را آماده کرده‌ایم؛ که به شما کمک می‌کند تجربه‌ی بهتری از خرید پرینتر استوک داشته باشید. پس همراهِ شکیل‌نگار باشید.

 

مانند یک خِبره‌ِی پرینترشناس، پرینتر استوک بخرید!

اگر مقالات پیشین شکیل‌نگار را خوانده باشید، می‌دانید که ما به مسائل مختلفی هم‌چون “چرا همه به خرید پرینتر استوک نیاز دارند؟” و یا روش‌های خرید پرینتر استوک با بهترین قیمت و کیفیت پرداختیم. اما مسئله این‌جاست که بسیاری از ما تجربه‌ای در زمینه‌ی خرید پرینتر استوک نداریم و تردیدِ خاصی در رابطه با خرید پرینترهای استوک احساس می‌کنیم. این مقاله مناسبِ تک تک کسانی‌ست که قصد خرید پرینتر استوک را دارند؛ اما در این زمینه مردد هستند.

نکته‌ی اولی که باید به آن دقت کنید، این است که شما به یک پرینتر لیزری نیاز دارید یا یک پرینتر جوهری؟ اگرچه شکیل‌نگار در مقالات قبلیِ خود در رابطه‌ی تفاوت‌های پرینتر جوهری و لیزری پرداخته است؛ اما یک توضیح کوتاه در مورد تفاوت این دو دستگاه به شما می‌دهیم.

پرینتر جوهری یا جوهرافشان به آن دسته از پرینترها گفته می‌شود که از کارتریج‌های جوهری برای افشاندن جوهرِ تَر بر روی کاغذ استفاده می‌کنند. این جوهر با سرعت بسیار بالایی خشک می‌شود. پرینترهایی که با جوهر کار می‌کنند، اصولا قیمت پایین‌تری نسبت به پرینترهای لیزری دارند. پرینترهای لیزری نیز از تونر استفاده می‌کنند. نوعی جوهر پلاستیکی و پودری که به سرعت بر روی کاغذ نقش می‌بندد و بازده‌ی بسیار بالایی از نظر خروجیِ چاپ دارد.

پرینترهای جوهرافشانِ رنگی تقریبا بخش اعظمی از بازارِ پرینترهای استوک را به خود اختصاص می‌دهند. این پرینترها تقریبا هر چیزی را می‌توانند چاپ کنند. از متون ساده و علمی گرفته، تا عکس‌های باکیفیت و حتی جداول حرفه‌ای.

بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین دستگاه های فتوکپی استوک زیراکس بر اساس کاربرد+ جدول

پرینترهای لیزری هم که نیاز به تعریف ندارند. این دسته از پرینترها هر کاری که شما بخواهید انجام می‌دهند. سرعت چاپ بسیار بالایی هم در مقایسه با پرینترهای جوهرافشان دارند و کیفیت چاپ در آن‌ها بسیار بالاست. معمولا قیمتِ پرینت با پرینترهای لیزری، ارزان‌تر از پرینترهای رنگی جوهرافشان تمام می‌شود. اگرچه در پرینترهای لیزری رنگی، این قیمت بالاتر هم می‌رود.

 

نکته‌ی بعدی: پرینترهای چندکاربره

پرینترهای چندکاربره، می‌توانند به طور همزمان چندین عملکرد را پشتیبانی کنند. از پرینت گرفته تا حتی فکس زدن و اسکن کردن! این پرینترها را هم می‌توان هم به صورتِ لیزری و هم جوهری در بازار پیدا کرد. معمولا به این دسته از پرینترها، پرینترِ همه‌کاره هم گفته می‌شود.

اگر برای منزل خود به دنبال یک پرینتر استوک خوب می‌گردید، پرینترهای چندکاربره می‌توانند مفید باشند. این پرینترها را به اختصار پرینترهای MFP هم می‌نامند. با کمکِ این پرینترها، شما دیگر نیازی به خرید اسکنر نخواهید داشت. از آن گذاشته قیمتِ این دسته از پرینترها چندان بالا نیست. مشخص است که خرید آن قطعا صرفه‌ی اقتصادی خواهد داشت. چرا که نیاز شما را از اسکنر رفع خواهد کرد. اگرچه با توجه به این‌که فکس کردن دیگر از بسیاری از صنایع حذف شده است، بسیاری از پرینترهای چندکاربره دیگر قابلیت فکس را در خود نمی‌گنجانند (هرچند در این بین، برخی از برندها هم‌چنان قابلیت فکس را ارائه می‌دهند).

 

 

پرینترهای تصویری

پرینتر استوک تصویری برای آن دسته از کاربرانی مناسب است، که علاقه‌ی زیادی به چاپ کردنِ عکس‌های خود دارند. اگر ترجیح می‌دهید به جای تکالیف یا جدول‌های تخصصیِ خود، عکس‌های خود را بر روی کاغذ پرینت کنید، پرینتر استوک تصویری به شما پیشنهاد می‌شود.

 

به پرینتر استوک با سرعت، رزولوشن و رنگ‌بندی بی‌نظیر نیاز دارید؟ این بخش را بخوانید!

از آن‌جا که تمامیِ شرکت‌های تولید کننده‌ی پرینتر استوک، مدعیِ ساخت سریع‌ترین پرینترها هستند؛ امروزه استانداردهای خاصی برای تعداد صفحاتی که هر پرینتر در دقیقه چاپ می‌کند، وجود دارد. شرکت ایزو با تست کردنِ محصولات هر برند، سرعت عمل هر دستگاه را در حین چاپ می‌سنجد. فاکتورهایی که در این تست سنجیده می‌شوند، شامل عوامل زیر هستند:

  1. PPM: این واژه کوتاه‌ شده‌ی عبارتِ pages per minute است؛ به معنیِ تعداد برگه‌های چاپ شده در هر دقیقه! این رقم به شما نشان می‌دهد که پرینتر استوک‌تان چه میزان برگه‌ای را می‌تواند در هر دقیقه چاپ کند. هرچند وقتی این جمله به زبان می‌آید، ساده می‌نماید؛ اما در حقیقت محاسباتِ PPM پیچیده‌تر است. به عنوان مثال، سرعتِ PPM پرینتر در حالتِ چاپ سیاه و سفید می‌تواند بالاتر از سرعتِ چاپ در حالتِ رنگی باشد. البته که سرعت PPM تنها برای پرینترهای خانگی مهم نیست. این رقم به طور دقیق در مشاغلی که به طور تخصصی به پرینتر استوک نیاز دارند، بررسی می‌شود.
  2. DPI: این واژه نیز به طور اختصاری به dots per inch اشاره دارد. در این مقیاس، پرینتر از نظر تعداد دات‌های جوهرِ پرینتر بر روی هر اینچِ مربع از کاغذ بررسی می‌شود. این نشان می‌دهد که رزولوشنِ پرینتر شما تا چه حد بالاست و خروجیِ آن تا چه اندازه کیفیت دارد. اگرچه باید به این امر هم دقت داشته باشید که این مقیاس امروزه کم‌تر در نظر گرفته می‌شود. چرا که در پرینترهای استوک مدرن، نرم‌افزارها و روش‌های گوناگونی وجود دارد که می‌توان رزولوشنِ پرینتر را بدون در نظر گرفتن DPI تغییر داد.
  3. چرخه‌ی کار: این رقم به شما نشان می‌دهد که پرینتر استوک‌تان به طور میانگین و در بهترین وضع، ماهانه چه تعداد برگه را پرینت می‌گیرد. اگر تعداد برگه‌های ماهانه‌ای که انتظار دارید در پرینترتان چاپ شوند، پایین‌تر از این مقدار است؛ نیازی نیست نگران خرابی یا عدم پاسخگویی پرینتر استوک‌تان شوید. این رقم برای خرید پرینتر استوک خانگی کم‌تر به کار می‌آید. از این رو، بیشتر آن را برای مشاغلی به کار می‌برند که به ادارات شلوغ منتهی می‌شوند و روزانه تعداد بالایی از برگه‌ها را چاپ می‌کنند.
بیشتر بخوانید:  تعویض کارتریج پرینتر اچ پی مدل ۶۰۵

شما می‌توانید از طریق اطلاعات داده شده، دستگاه‌هایی که قصد خریدشان را دارید با هم مقایسه کنید. اما این امر را در نظر داشته باشید که این عوامل به هیچ عنوان فاکتورهای تعیین‌کننده‌ای نیستند. چرا که هر کس انتظارات و توقعات متفاوتی از پرینتر آینده‌ی خود دارد.

 

خرید پرینتر استوک خانگی از شکیل‌نگار

نظر به تقاضای بسیار بالای پرینتر در بازار ایران، شکیل‌نگار این را وظیفه‌ی خود می‌بیند که پاسخگوی نیاز بالای بازار به پرینتر استوک باشد. این شرکتِ باتجربه و معتبرِ ایرانی، با بهترین قیمت‌ها و کیفیت‌های تضمین‌شده، کالاهایی اصیل را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.