هنگام استفاده از دستگاه فتوکپی استوک، ممکن است با مشکلاتی زیادی مواجه شوید که در این مقاله، راه حل های رفع مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی استوک را عنوان کردیم.

اهمیت بررسی مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی استوک

دستگاه های فتوکپی استوک، از جمله دستگاه های پرکاربرد در شرکت ها، ادارات و سازمان های بزرگ و کوچک به شمار می آیند. در برخی سازمان ها و شرکت های بزرگ، چندین کاربر، امکان استفاده از یک دستگاه فتوکپی یا پرینتر را دارند. به همین دلیل، استفادۀ متوالی و پیوسته از دستگاه، باعث بروز خرابی یا ایرادات فنی خواهد شد. اگر به دنبال راه حل اساسی و اصولی برای رفع مشکلات و ایرادات پیش آمده در دستگاه، نباشید! مطمئناً به مرور زمان شاهد بروز آسیب ها و خرابی های جدی در دستگاه فتوکپی خواهید شد.

بنابراین، بسیار ضروری و الزامی است که مشکلات دستگاه فتوکپی استوک را بررسی کرده و سپس به دنبال رفع مشکل و خرابی پیش آمده باشید. همچنین به خاطر داشته باشید با نادیده گرفتن خطاها و ایرادات دستگاه، سرعت عمل، کارایی و عملکرد مطلوب دستگاه به مرور زمان کاهش یافته و دستورات کمتری از سوی کاربر توسط دستگاه پذیرفته خواهند شد!

در این نوشتار قصد داریم به طور اختصاصی به مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی استوک و راه حل های اصولی آنها بپردازیم. اگر از مصرف کنندگان یا کاربران دستگاه های پرینتر یا فتوکپی کارکرده می باشید، حتماً این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

نحوۀ رفع خطاها و مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی استوک

برخی از مشکلات و ایرادات فنی دستگاه های فتوکپی استوک، توسط کاربر قابل رفع بوده و برخی نیز توسط کارشناسان متخصص در این حوزه. بنابراین، در صورتی که مهارت و تخصص لازم جهت برطرف کردن مشکلات پیش آمده را ندارید، حتماً با کارشناسان متخصص در این زمینه تماس بگیرید. در این بخش از مقاله، برخی از مشکلات دستگاه های فتوکپی را به همراه راه حل های آنها را ذکر خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:  معرفی انواع دستگاه فتوکپی استوک

عمل نکردن یا کپی نگرفتن دستگاه فتوکپی

در اغلب مواقع، با وجود روشن نمودن دستگاه فتوکپی استوک و زدن دکمه کپی، عملیات کپی انجام نمی شود. دلایل مختلفی باعث بروز این مشکل خواهند شد. یکی از مهمترین دلایل خرابی برد اصلی یا Main board دستگاه فتوکپی می باشد که باید توسط متخصص بررسی شود. در برخی موارد نیز فرسوده شدن کابل های اتصالی و معیوب بودن دکمه های موجود بر روی دستگاه باعث عدم عملکرد صحیح دستگاه می شوند.

گیر کردن کاغذ در دستگاه فتوکپی استوک

دلایل مختلفی باعث بروز این مشکل در دستگاه های فتوکپی کارکرده می شوند؛ یکی از آنها عدم قرار دادن کاغذ مناسب داخل سینی کاغذ می باشد. کاغذهای خیلی سبک یا ضخیم، کارکرد دستگاه را مختل می کنند. همچنین نامناسب بودن سایز کاغذ نیز باعث بروز این مشکل می شود.

 

Solutions to common problems with stock photocopiers 0 - بهترین راه حل های رفع مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی استوک

بررسی مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی استوک

در برخی مواقع نیز لازم است رول ها و سینی دستگاه را تمیز کنید. پودر رنگ کارتریج یا گرد و خاک محیط داخل سینی و بخش های داخلی دستگاه نفوذ کرده و مانع از عملکرد مطلوب دستگاه خواهند شد. با تمیز کردن بخش داخلی دستگاه، کارایی دستگاه را افزایش می دهید.

در کنار موارد ذکر شده، لازم است به سرویس ماهانه یا سالانه دستگاه نیز توجه کنید. اگر دستگاه ها به طور مرتب سرویس نشوند، به مرور زمان چنین مشکلاتی بروز خواهند کرد.

چاپ کاغذ همراه با خطوط عمودی و افقی

چاپ خطوط افقی و عمودی بر روی کاغذ کپی، یکی از مشکلات رایج کاربران دستگاه های فتوکپی است. برای رفع این مشکل باید به عدم کارکرد مطلوب درام یا بِلید دستگاه و همچنین آینه دستگاه کپی توجه کنید. در ابتدا، آینه دستگاه کپی را به درستی پاک کنید و سپس بررسی نمایید تا مشکل به طور کامل رفع شود.

در گام دوم، دِرام یا blade دستگاه را بررسی کنید. درام از جمله قطعه های حساس و مهم دستگاه می باشد که در برابر ضربه و تابش نور مستقیم خورشید، دچار مشکل می شود. بنابراین، باید در صورت خرابی، اقدام به تعمیر، تعویض و سرویس دهی شود.

خارج شدن کاغذهای چروک شده از دستگاه های فتوکپی استوک

چروک شدن یا مچاله شدن کاغذهای کپی، یکی دیگر از مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی کارکرده می باشد. یکی از دلایل بروز این مشکل، جنس، خشکی، شکنندگی و ضخامت کاغذ می باشد که نیاز است تا کاغذ مناسب در سینی دستگاه گنجانده شود.

دلیل دیگری که باعث بروز این خرابی می شود، عدم عملکرد صحیح قطعات داخلی دستگاه مانند درام، کارتریج و غلتک ها می باشد. برای رفع این مشکل، باید بخش های مختلف دستگاه سرویس کامل شوند و این فرایند، تنها توسط کارشناسان و متخصصین قابل انجام است.

Solutions to common problems with stock photocopiers - بهترین راه حل های رفع مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی استوک

مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی استوک

چاپ کاغذهای کپی تیره یا خیلی روشن

ایراد دیگری که در دستگاه های فتوکپی استوک با آن مواجه می شوید؛ چاپ کاغذهای تیره یا خیلی روشن می باشد. این مشکل در صورت عدم تنظیم درست تراکم پودر دستگاه ظاهر خواهد شد. برای رفع این مشکل، باید دستگاه فتوکپی را Reset کنید تا فرایند کپی و چاپ دستگاه اصلاح شود. البته در برخی مواقع، فرسودگی یا معیوب بودن درام و تونر دستگاه باعث بروز این مشکلات خواهد شد. بنابراین، باید پس از بررسی، اقدام به تعویض یا تعمیر این قطعات کرد.

بیشتر بخوانید:  راهنمای کامل خرید دستگاه فتوکپی استوک

 

نمایان شدن لکه یا نقاط تیره بر روی کاغذ چاپ شده

در برخی مواقع، کاغذهای چاپ شده هنگام انجام عملیات کپی، دربردارندۀ نقاط یا لکه های تیره خواهند بود. اگر لکه های ایجاد شده بر روی صفحه، در یک نقطه متمرکز باشند، در این صورت باید گرد و غبار روی آینه یا شیشه کپی را پاک کرد. در صورتی که تعداد لکه ها بر روی کاغذ زیاد و متراکم باشد، مشکل ایجاد شده به خاطر عدم کارکرد مطلوب دِرام خواهد بود. در این شرایط باید اقدام به تعمیر یا تعویض دِرام دستگاه کنید.

کند شدن فرایند کپی توسط دستگاه فتوکپی استوک

بسیاری از کاربران دستگاه های فتوکپی استوک، از عملکرد کند و نامطلوب دستگاه ناراضی هستند! در برخی موارد نیز با فشردن دکمه کپی، دستگاه هیچ واکنشی نشان نمی دهد!!

برای رفع چنین مشکلاتی جدی، باید در وهلۀ اول از سالم بودن قطعات اصلی مانند کارتریج، دِرام، آینه کپی، کابل های اتصال، سینی کاغذ و . . .  مطمئن باشید. یکی از راهکارهای اصولی برای رفع این مشکلات، سرویس دهی دستگاه می باشد. در برخی مواقع، کارشناسان با بررسی بخش های داخلی و سایر قطعات دستگاه مانند بُرد اصلی، از بروز سایر ایرادات فنی و چاپی جلوگیری می کنند. به همین دلیل، بسیار ضروری است که به صورت سالانه یا ماهانه (بر حسب میزان استفاده از دستگاه) اقدام به سرویس دهی دستگاه کنید.

خرید از فروشگاه اینترنتی شکیل نگار چابهار را فراموش نکنید!

برای خرید انواع دستگاه استوک و اورجینال، باید به فروشگاه ها و مراکز خرید معتبر مراجعه کرد. شکیل نگار چابهار، یکی از برترین و معتبرترین فروشگاه های دستگاه های استوک مانند فتوکپی، پرینتر، اسکنر می باشد.