در این مقاله روش های مختلف نصب و راه اندازی دستگاه فتوکپی استوک به کامپیوتر را بیان خواهیم کرد.

چگونگی نصب و راه اندازی دستگاه فتوکپی استوک

اگر به تازگی دستگاه فتوکپی استوک خریده اید، بهتر است پیش از اقدام به هر کاری این مقاله را تا پایان مطالعه کنید. در این نوشتار مراحل نصب و راه اندازی دستگاه فتوکپی استوک به کامپیوتر را بیان خواهیم کرد.

همانطور که می دانید، امروزه دستگاه های فتوکپی در انواع مختلف در بازار موجود می باشند. هر فرد، متناسب با نیاز خود یا محیط کار، اقدام به خرید یکی از انواع دستگاه های کپی استوک می کند. پس از خرید دستگاه، برای آنکه از عملکرد و کارایی دستگاه کپی رضایت داشته باشید؛ باید مراحل نصب فتوکپی استوک را به درستی طی کنید. مسلماً عدم نصب صحیح و استفاده نادرست از دستگاه، باعث بروز مشکلات فنی و چاپی در طول فعالیت دستگاه خواهد شد.

لازم به ذکر است که اتصال دستگاه فتوکپی کارکرده به کامپیوتر، به دو طریق امکان پذیر است. اتصال از طریق کابل و اتصال بدون کابل. امروزه، با توجه به پیشرفت و افزایش تکنولوژی ساخت دستگاه های دیجیتال مانند فتوکپی؛ اتصال این دستگاه ها از طریق شبکه یا اینترنت برای کاربران فراهم شده است. در بخش بعدی مقاله، مراحل نصب و راه اندازی دستگاه های کپی استوک به کامپیوتر را عنوان خواهیم کرد.

مراحل نصب و راه اندازی دستگاه فتوکپی استوک به کامپیوتر

با اتصال دستگاه فتوکپی استوک به کامپیوتر، قابلیت ها و امکانات بیشتری از دستگاه در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. ضمن آنکه در صورت اتصال دستگاه فتوکپی از طریق شبکه، چندین کاربر می توانند به طور همزمان از قابلیت های دستگاه استفاده کنند.

در سازمان ها و شرکت های بزرگ برای اتصال دستگاه کپی استوک به شبکه از کابل وای فای یا LAN استفاده می کنند؛ و در فضاهای کوچکتر، اتصال دستگاه کپی به کامپیوتر توسط کابل USB انجام می شود.

بیشتر بخوانید:  پرینتر جوهر افشان چیست و چه کاربردی دارد؟

اتصال دستگاه کپی از طریق کابل USB

یکی از روش های آسان و سریع، اتصال دستگاه از طریق کابل USB می باشد. برای انجام این کار، کافی است یکی از دو سر کابل را به کامپیوتر و سر دیگر را نیز به دستگاه فتوکپی متصل کنید. پس از اتصال کابل، منتظر باشید تا سیستم کامپیوتر اتصال دستگاه فتوکپی استوک را شناسایی کند.

پس از انجام این مرحله، باید تنظیمات دستگاه فتوکپی را اِعمال کنید. بر اساس نوع و مدل دستگاه فتوکپی، درایور مخصوص دستگاه فتوکپی را از سایت رسمی کمپانی، دانلود کنید. دقت داشته باشید که نسخه ویندوز (64 یا 32 بیتی) با درایور دستگاه هماهنگ باشد. در غیر اینصورت، امکان نصب صحیح دستگاه بر روی سیستم وجود نخواهد داشت.

پس از نصب درایور بر روی سیستم کامپیوتر، یک بار کامپیوتر خود را Restart کنید. پس از انجام این کار و بالا آمدن سیستم، به صفحۀ کنترل پنل (Control Panel) مراجعه نمایید؛ از بخش (Devices and Printers) دستگاه فتوکپی را از طریق (Local Printer) و همچنین درگاه (USB) تعریف کنید. لازم به ذکر است که در ویندوزهای نسخه 10 و بالاتر، نیازی به انجام مرحله آخر نخواهید داشت. چرا که این مرحله به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

اتصال دستگاه فتوکپی به کامپیوتر از طریق کابل LAN

اتصال و نصب دستگاه فتوکپی استوک به کامپیوتر از طریق کابل LAN، به دو روش مختلف انجام می شود.

روش اول: اتصال مستقیم بین سیستم کامپیوتر و دستگاه کپی که در این حالت، یک سر کابل LAN به کامپیوتر و سر دیگر به دستگاه فتوکپی متصل می شود.

روش دوم: در این حالت، دستگاه فتوکپی به یک روتر، مودم یا سوئیچ متصل خواهد شد تا بدین نحو، از طریق شبکه به چندین کامپیوتر متصل شود. به این نوع اتصال دستگاه کپی به رایانه، اصطلاحاً شبکه کردن دستگاه فتوکپی گفته می شود.

برای اتصال دستگاه کپی استوک به کامپیوتر، باید توسط کابل شبکه (LAN)، دستگاه فتوکپی را به کامپیوتر یا سوئیچ، مودم یا روتر متصل نمایید. پس از انجام این مرحله، تنظیمات دستگاه کپی را انجام دهید. در گام اول، با مشخص کردن (IP) دستگاه فتوکپی، آدرس دسترسی به دستگاه را تعریف خواهید کرد. لازم به یادآوری است که آدرس (IP) باید با آدرس(IP) مودم یا کامپیوتری که به دستگاه فتوکپی به طور مستقیم متصل است؛ هماهنگ باشد.

بیشتر بخوانید:  همه چیز در خصوص نحوۀ نصب پرینترهای استوک HP

چنانچه دستگاه فتوکپی کارکرده مجهز به صفحه نمایش نمی باشد؛ بهتر است برای اِعمال تنظیمات آدرس (IP) از سی دی درایور استفاده کنید. در این مرحله، باید درایور دستگاه فتوکپی را از سایت رسمی دانلود نموده؛ و در کامپیوتر یا سایر کامپیوترهای متصل به شبکه، نصب کنید.

در نسخه های جدید ویندوز و حتی نسخه های بالاتر، تنها با نصب درایور بر روی سیستم، دستگاه فتوکپی توسط کامپیوتر شناسایی خواهد شد. اما اگر نسخه ویندوز شما قدیمی می باشد؛ لازم است به بخش کنترل پنل (Control Panel) رفته؛ و از قسمت (Devices and Printers) با انتخاب گزینۀ (Add printers using TCP/IP address) دستگاه فتوکپی خود را تعریف کنید. در نهایت، پس از انجام مراحل بالا، می توانید دستگاه فتوکپی استوک را میان سایر کاربران و سیستم های کامپیوتری به اشتراک بگذارید.

اتصال بی سیم دستگاه فتوکپی استوک به کامپیوتر

برای آنکه دستگاه کپی استوک را بدون کابل به کامپیوتر متصل کنید؛ نیاز به فناوری (WIFI) خواهید داشت. در این روش، برای اتصال دستگاه فتوکپی به یک نقطه اتصال (Access Point) نیاز خواهید داشت. از سوی دیگر، باید دستگاه فتوکپی از این فناوری (WIFI) و قابلیت نیز پشتیبانی کند. البته در صورت لزوم می توانید، ماژول یا دانگل دستگاه فتوکپی را به طور جداگانه تهیه کنید. پس از آنکه برای دستگاه فتوکپی (IP) اختصاصی تعریف شد و همچنین اتصال دستگاه به شبکه به طور دقیق انجام شد. اینک باید درایور دستگاه را از سایت رسمی دانلود کرده؛ و در تک‌تک سیستم های کامپیوتر متصل به شبکه، نصب کنید. سپس دستگاه فتوکپی را بین تمام دستگاه ها به اشتراک بگذارید؛ بدین شکل تمام کاربران سیستم های کامپیوتری از قابلیت ها و امکانات دستگاه فتوکپی استفاده خواهند کرد.

خرید انواع دستگاه استوک از فروشگاه اینترنتی شکیل نگار چابهار

برای خرید انواع دستگاه استوک مانند پرینتر، فتوکپی، اسکنر و . . . می توانید به فروشگاه اینترنتی شکیل نگار چابهار مراجعه کنید. در این فروشگاه، محصولات اورجینال با قیمت بسیار مناسب عرضه شده اند. با توجه به نیاز و بودجه خود می توانید یکی از انواع دستگاه های فتوکپی استوک را با اطمینان کامل تهیه کنید.