درست به همان اندازه که جوهر موجود در پرینتر استوک جوهرافشان کار شما را راه می‌اندازد، تونر باعث می‌شود که عملیات چاپ در پرینتر استوک لیزری به انجام برسد.

آیا پر کردن تونر کارتریج کار اشتباهی‌ست؟ پاسخ خود را از شکیل‌نگار بشنوید!

درست به همان اندازه که جوهر موجود در پرینتر استوک جوهرافشان کار شما را راه می‌اندازد، تونر باعث می‌شود که عملیات چاپ در پرینتر استوک لیزری به انجام برسد. معمولا برای شارژ کردن تونر کارتریج، توصیه می‌شود که یک تونر کارتریج جدید را به جایِ تونر قبلی جایگزین کنید. اگرچه در این میان، راه دیگری هم برای شارژ مجدد تونر کارتریج وجود دارد: پر کردن تونر کارتریج!

پرینترهای لیزری یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین پرینترهای موجود در بازار هستند. بنابراین انتظار می‌رود که تونر نیز یکی از پرمصرف‌ترین مواد اولیه در پرینترها باشد. اما آیا پر کردن تونر کارتریج کار اشتباهی‌ست؟ بسیاری از سازندگان پرینتر استوک به این سوال جواب مثبت می‌دهند. شرکت‌ها و کمپانی‌های سازنده‌ی پرینتر استوک، معمولا خریداران و مشتریان خود را به پر کردن مجددِ تونر کارتریج تشویق نمی‌کنند. از سویی، بسیاری از مشتریان گمان می‌کنند که این عمل بیشتر جنبه‌ی تجاری/بازرگانی دارد. چرا که مسلما در صورتی‌که مشتری تونر کارتریج جدیدی را خریداری کند؛ سود کمپانی بالاتر خواهد بود.

با این وجود، پر کردن مجدد تونر کارتریج به وفور در میان کاربران پرینتر استوک لیزری به انجام می‌رسد. این روش هم ارزان قیمت است و آسان نیز هست. بنابراین یادگیریِ نحوه‌ی پر کردن تونر کارتریج پرینتر استوک شما، هم در هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی خواهد کرد و هم زمان کم‌تری خواهد خرید. دقت کنید که روشی که در این مقاله به آن رسیدگی می‌کنیم، مخصوص پرینترهای استوک کوچک‌تر است. پرینترهای استوک بزرگ و تجاری، معمولا کانتینرهایی دارند که می‌توان آن را پر کرد، اما با توجه به این‌که هزینه‌ی تونر بسیار بالا می‌رود، ممکن است بهتر باشد اقدام به خرید کارتریج جدید نمایید).

 

 

تونر کارتریج پرینتر استوک خود را به این شکل پر کنید!

  1. یک نکته‌ی بسیار مهم: شما باید پودر تونری را خریداری کنید، که کاملا با پرینتر استوک شما و کارتریج آن سازگار باشد. پودرهای تونر معمولا بر اساس اندازه‌ی دانه‌ها، ساختار شیمیایی و وزن متفاوت هستند. دقیقا به همین دلیل است که تنها تونری در دستگاه شما به خوبی کار خواهد کرد، که دقیقا مطابق با مدل کارتریج و پرینتر استوک شما خریداری شده باشد.
بیشتر بخوانید:  با مراحل حذف حافظۀ پرینتر استوک HP و Canon بیشتر آشنا شوید!

انواع مختلفی از تونر در بازار موجود است. اما نباید از یاد برد که این انواع مختلف، بر اساس تفاوت در مدلِ پرینتر استوک دسته‌بندی نمی‎شوند. بلکه تکنولوژیِ ساخت آن‌هاست که این محصولات را از هم متمایز می‌سازد. بنابراین می‌توان چنین ادعا کرد که یک تونر از مدلِ پرینتر مشابه، ممکن است در دستگاه شما کارگر بیفتد. اما بهتر است در این باره پرس و جو کنید یا تحقیقات کافی را در این زمینه به انجام برسانید. بنابراین اگر فروشنده هیچ قولی در زمینه‌ی سازگاری تونر با کارتریجِ پرینتر شما نداده، به هیچ عنوان آن را خریداری نکنید. چرا که در صورتی‌که تونر با پرینتر شما سازگاری نداشته باشد، به هیچ عنوان نمی‌توانید آن‌ها را بابت این‌کار سرزنش کنید. چه بسا حتی به پرینتر خود هم صدمه وارد کنید (این امر بخصوص برای کارتریج‌های پرینترهای قدیمی که قطعات ارزشمندی دارند، ممکن است واقعا خطرناک باشد).

  1. تونر کثیف است! پس خود را آماده کنید. از دستمال کاغذی گرفته تا روزنامه، یک سطح صاف را با آن‌ها بپوشانید تا جلوی ریختن پودر را در محل کار خود بگیرید. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که پودر روی دست‌های‌تان ننشیند، می‌توانید یک دستکش لاتکس به دست کنید. اگر خواستید از دستگاه لحیم‌کاری برای ذوبِ سوراخ‌های پلاستیکی استفاده کنید، بهتر است که کاملا محیط اطراف خود را بپوشانید و خشک نگه دارید.
What did you know about refill cartridge toners in Stoke printers 1 - از روش‌های پر کردن مجدد تونر کارتریج در پرینتر استوک چه می‌دانستید؟

(سوراخ محفظه نگهدارنده تونر)

* در صورتی‌که برای باز کردن تونر کارتریج از پرینتر مشکل دارید، به مقاله‌ی “تونر کارتریج پرینتر استوک خود را به درستی نصب کنید!” رجوع کنید.

  1. مخزن نگهدارنده‌ی تونر را بگردید، تا بتوانید سوراخ پرکننده‌ی تونر کارتریج را پیدا کنید. معمولا اکثر کارتریج‌ها از قبل یک سوراخ پرکننده یا یک پلاگین پلاستیکی دارند، که می‌توانید آن را به راحتی پیدا یا از کارتریج جدا کنید. به وسیله‌ی این سوراخ، به سهولت می‌توان مخزن نگهدارنده‌ی تونر را پر کرد.

البته که نباید این حقیقت را از یاد برد که برخی از کارتریج‌های دیگر، نیاز دارند که خودتان شخصا این سوراخ‌ پرکننده را ایجاد کنید. اگر مقاله‌ی راهنمای پر کردن کارتریج جوهریِ شکیل‌نگار را به یاد داشته باشید؛ این را هم به یاد دارید که ما به شما توصیه کردیم کیت‌های پرکننده‌ی کارتریج را خریداری کنید. کیت‌هایی که برای پر کردن تونر کارتریج در بازار وجود دارند، معمولا یک دستگاه مخصوص سوزاندن هم دارند، که به شما اجازه‌ی لحیم‌کاری می‌دهند. به این شکل می‌توانید بعدا سوراخ را ببندید. دستورالعمل‌های ارائه شده در کیت را دنبال کنید و آن به شما نشان خواهد داد که چگونه و کجا یک سوراخ را بسوزانید و سپس آن را لحیم کنید. دقت کنید که در صورتی‌که در این زمینه تبحر ندارید، توصیه می‌شود به هیچ عنوان دست به لحیم‌کاری نزنید. چرا که ممکن است ناخواسته به تونر کارتریج آسیب بزنید.

بیشتر بخوانید:  مراحل تعویض کارتریج پرینتر اچ پی ۸۸۰

تنها کافی‌ست که یک سوراخ در مخزن نگهدارنده ایجاد کنید تا نازل بطری تونر بتواند به آن وارد شود. به هیچ عنوان به گونه‌ای سوراخ ایجاد نکنید که به قسمت‌های دیگر آسیب وارد شود. باید به گونه‌ای کار لحیم کاری را انجام دهید، که مطمئن شوید کارتریج بعدها به خوبی توی پرینتر سوار می‌شود. این امر بخصوص برای پرینترهای لیزریِ رنگی بسیار مهم است. چرا که گردش کارتریج در دستگاه ممکن است با اختلال مواجه شود.

What did you know about refill cartridge toners in Stoke printers 2 - از روش‌های پر کردن مجدد تونر کارتریج در پرینتر استوک چه می‌دانستید؟

(ریختن تونر کارتریج در محفظه)

  1. درپوش را از روی بطری پودر تونر بردارید. دهانه‌ی درپوش قیفی را با زاویه‌ای اندک بر روی سوراخ کارتریج بگذارید و ضربات آرامی به آن بزنید، تا پودر وارد مخزن نگهدارنده شود. آ‌ن‌قدر به این ضربه زدن ادامه دهید که بطری کاملا خالی شود.
  2. حالا نوبت آن است که سوراخ را مجددا ببندید. اگر درپوشی برای سوراخ تعبیه شده است، می‌توانید سوراخ را با کمک آن ببندید. در صورت نیاز هم از لحیم‌ کردن برای پوشاندن سوراخ استفاده کنید.
  3. جهت اطمینان از توزیع یکنواخت تونر در سراسر کارتریج، بهتر است که پس از بستن سوراخ کارتریج را کمی تکان دهید و آن را به صورت افقی نگه دارید. حالا نوبت آن است که کارتریج را مجددا در پرینتر استوک خود سوار کنید.
What did you know about refill cartridge toners in Stoke printers 3 - از روش‌های پر کردن مجدد تونر کارتریج در پرینتر استوک چه می‌دانستید؟

(اسمارت چیپ در پرینتر استوک)

  1. اگر دیدید که پس از این مرحله، کارتریج شما توسط دستگاه شناسایی نشد، ممکن است نیاز باشد اسمارت چیپِ جدیدی را در دستگاه نصب کنید. اکثر کیت‌های پرکننده‌ی تونر کارتریج، یک اسمارت چیپ (تراشه هوشمند) همراه خود دارند؛ که در مواقع نیاز می‌توانید آن را استفاده نمایید.

شرکت ماشین‌های اداری شکیل نگار چابهار واردکننده و فروشنده انواع دستگاه‌های فتوکپی استوک و پرینتر استوک در کشور است. برای گرفتن مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید.
تماس بگیرید 02188846493