کارتریج جوهر یکی از بخش‌های پرینتر استوک است که در آن جوهر در آن نگهداری می‌شود و برای تزریق و جوهرافشانی به کار می‌رود.

کارتریج چیست؟

کارتریج جوهر یکی از بخش‌های پرینتر استوک است که در آن جوهر در آن نگهداری می‌شود و برای تزریق و جوهرافشانی به کار می‌رود. پرینتر استوک شما بدون کارتریجِ جوهر نمی‌تواند پرینت را به انجام برساند. این بخش از پرینتر نقش بسیار اساسی در عملکرد پرینترها دارد و به همین دلیل، ما این مقاله را به این قطعه‌ی مهم اختصاص داده‌ایم.

 

کارتریج برای چه انواعی از پرینترها مناسب است؟

کاربرد کارتریج جوهری بیشتر در پرینتر استوک جوهرافشان است. پرینترهای جوهرافشان معمولا از بیش از یک کارتریج برای تزریق جوهر بر روی برگه استفاده می‌کنند. اکثر پرینترهای جوهرافشان از دو یا چهار کارتریج برای پرینت و چاپ بر روی برگه‌ها استفاده می‌کنند.

* انواع دیگری از پرینتر استوک وجود دارد، که از 6 الی 12 کارتریج استفاده می‌کنند. از جمله این پرینترها، می‌توان به پرینتر چاپ عکس اشاره کرد.

اکثرِ کارتریج‌هایی که در پرینترهای جوهرافشان استفاده می‌شود، شامل دو دسته می‌شوند:

– پرینترهای دو کارتریجی: یک کارتریج سیاه و کارتریج سه رنگی

– پرینترهای چهار کارتریجی: یک کارتریج سیاه، زرد، یشمی، قرمز

معمولا پرینترهایی که پیشرفته‌تر هستند، مانند برخی از مدل‌های کانن (Canon PIXMA Pro-100)  که از هشت الی 12 کارتریجِ رنگی استفاده می‌کنند.

* بالاتر بودنِ کارتریج باعث می‎شود که پرینتر بتواند طیفِ رنگ بالاتری برای دستگاه به کار ببرد. به این شکل وضوح و کیفیت رنگ بیشتر خواهد شد. اما دقت کنید که بالاتر بودن کارتریج به معنیِ گران‌تر بودن پرینتر استوک نیز هست. از سویی، بسیاری از مدل‌های پرینترهای استوک با 2 یا 4 کارتریج هم می‌توانند تصویر با وضوح اقناع‌کننده و متون بسیار باکیفیتی ایجاد نمایند.

What is a stock printer cartridge and what is it used for - کارتریج پرینتر استوک چیست و چه کاربردی دارد؟

(کاربرد کارتریج)

درون کارتریجِ پرینتر استوک چه خبر است؟

نوع جوهری که درون کارتریج پرینتر استوک پیدا می‌شود، بستگی به مدل آن دارد. بدیهی‌ست که جوهرِ کارتریج را باید هر چند مدت یک بار شارژ کرد (که به میزانِ استفاده و حجمی که از پرینتر کار می‌کشید، بستگی دارد). باز هم بسته به نوع کارتریج و دستگاه شما، پایه‌ی رنگی کارتریج می‌تواند بر اساس جوهر یا رنگدانه بنا شده باشد. جوهر رنگی نسبت به مدلِ رنگدانه‌ای رواج بیشتری دارد و معمولا در پرینترهایی که در بازار مشاهده می‌کنید، می‌توان این مدل را به راحتی یافت. بخصوص اگر بخواهید از چاپ رنگی و عکس‌های پرجنب و جوش و با وضوح بالا استفاده کنید، این مدل کارتریج به شدت توصیه می‌شود. یکی از اشکالات این مدل جوهر این است که ضد آب نیست و می‌تواند لکه ایجاد کند. منتهی جوهری که مبتنی بر ایجاد رنگدانه است، شفاف‌تر می‌باشد و سریع‌تر خشک می‌شود.

بیشتر بخوانید:  معرفی ۱۰ راهکار اصلی و کاربردی جهت کاهش هزینه پرینت در انواع پرینتر استوک HP

یکی از مزایای جوهر رنگدانه‌ای این است که می‌تواند کیفیت بسیار بالایی از تصاویر را بر روی کاغذ ایجاد کند. بعلاوه می‌تواند تا حدود 200 سال در برابر محو شدن و پاک شدن از روی برگه مقاومت کند. این مدل کارتریج‌ها در مقایسه با همتای رنگیِ خود گران‌تر هستند و مسلما پرینتری هم که با آن کار می‌کند، هزینه‌ی بالاتری نسبت به پرینترهای معمولی دارد.

 

 

کارتریج پرینتر چگونه کار می‌کند؟

در پرینتر استوک جوهرافشان، در زمانی‌که دستور از سوی کامپیوتر صادر می‌شود، متناسب با طراحی تصویر یا متنی که شما می‌خواهید، کارتریج به کار می‌افتد. نازِل‌هایی که در کارتریج وجود دارند، مطابق با دستور کامپیوتر به کار می‌افتند و شروع به طراحیِ طرح مدنظر بر روی کاغذ می‌کنند. به این شکل، طرح دلخواه بر روی کاغذ حک خواهد شد.

What is a stock printer cartridge and what is it used for 1 - کارتریج پرینتر استوک چیست و چه کاربردی دارد؟

(تونر کارتریج یا کارتریج جوهری؟)

چه تفاوتی بین تونر کارتریج و کارتریجِ جوهر وجود دارد؟

در بین پرینتر استوکی که با تونر کارتریج کار می‌کند و پرینتری که از کارتریجِ جوهری استفاده می‌کند؛ تفاوت‌هایی وجود دارد. در ادامه به برخی از این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

  1. پیش از هر چیز، جوهر مایع است. در صورتی‌که تونر پودری می‌باشد.
  2. قیمت پرینترهای جوهرافشان در مقایسه با پرینترهایی که با تونر کارتریج کار می‌کنند، ارزان‌تر می‌باشد.
  3. پرینتر جوهرافشان از کارتریج برای افشاندن و تزریق جوهر بر روی کاغذ استفاده می‌کند. این در حالی‌ست که تونر لیزری‌ست و در پرینترهای لیزری مورد استفاده قرار می‌گیرد. سازوکار و فرآیند عملکرد این مدل پرینترهای لیزری، با پرینترهای جوهرافشانی که در این مقاله مشغولِ بحث بر روی آن‌ها هستیم؛ متفاوت است.
  4. پرینترهایی که با تونر کارتریج کار می‌کنند، بدون شک می‌توانند تعداد صفحات بیشتری نسبت به کارتریجِ پرینترهای جوهرافشان، چاپ کنند.
  5. یکی از تفاوت‌های عمده‌ی جوهر و تونر این است که تونر در کارتریج خشک نمی‌شود. با توجه به این‌که جوهر مایع است، به مرور زمان و در صورت عدم استفاده از پرینتر، خشک خواهد شد. در حالی‌که تونر پایه‌ی پودری دارد و خشک نخواهد شد. بنابراین اگر از جمله افرادی هستید که مدت‌های طولانی با پرینتر استوک خود کار نمی‌کنید، توصیه می‌شود به جای پرینتر جوهرافشان، از پرینتر لیزری استفاده کنید.
بیشتر بخوانید:  دستگاه فتوکپی استوک چیست و چه ویژگی ها و مزایای مهمی دارد؟

یکی دیگر از مشکلات عمده‌ی پرینترهای جوهرافشان، این هم هست که به دلیلِ استفاده از جوهر، احتمالِ انسداد مسیر پرینتر بیشتر وجود دارد. همین امر باعث آسیب‌پذیرتر بودنِ پرینتر جوهرافشان در مقابلِ رقیبِ لیزریِ خود می‌گردد.

 

در کارتریجِ پرینتر جوهری، باید چه مقدار جوهر وجود داشته باشد؟

میزان جوهری که در کارتریج جوهری وجود دارد، از 8 میلی‌ لیتر تا 127 میلی لیتر است. میزان جوهر موجود در پرینتر شما، کاملا بستگی به نوعِ پرینتر استوک جوهرافشانی دارد که خریداری کرده‌اید. معمولا کارتریجِ جوهری پرینترهایی مانند پرینتر استوک HP و پرینتر استوک Epson، کوچک‌تر از دستگاه‌هایی مانند پرینتر استوکِ CISS است. دلیلِ آن هم بزرگ‌تر بودن محفظه‌ی جوهر در این نوع پرینترهاست؛ که ظرفیت دستگاه را بالاتر می‌برد و می‌تواند صفحات بیشتری را پرینت کند.

 

آیا خرید کارتریج پرینتر جوهرافشان XL توصیه می‌شود؟

بستگی به نوع پرینتر استوک شما و نحوه‌ی استفاده از دستگاه دارد. در صورتی‌که از پرینترِ خود زیاد استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود که از کارتریجی استفاده کنید که بتواند پاسخگوی نیاز شما باشد. اما اگر زیاد از پرینتر خود استفاده نمی‌کنید، کارتریج استاندارد می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد. دقت کنید که اگر محضِ اطمینان، کارتریج بزرگ خریداری کنید، در صورت عدم استفاده، احتمالِ انسداد جوهر در خطوط تامین و خشک شدن آن بالاتر خواهد رفت. برای پرینترهای خانگی، معمولا کارتریج استاندارد پیشنهاد می‌شود.

 

پرینترهای جوهرافشان معمولا برای چه کسب و کارهایی توصیه می‌شوند؟

پرینتر استوک جوهرافشان، برای استفاده‌ی خانگی، مشاغل کوچک و عکس‌برداران کاملا توصیه می‌شود.

 

پرینتر استوک جوهرافشان چه تعداد کاغذی را پرینتر خواهد کرد؟

این امر بستگی به کارتریج شما دارد. در هنگام خرید کارتریج، بازده صفحه‌ی آن را بپرسید. این بازده صفحه نشان می‌دهد که کارتریج شما تا چه تعداد صفحه را پشتیبانی می‌کند. بسته به پوششِ صفحه و نوعِ پرینتی که می‌گیرید، این بازده کم و زیاد خواهد شد. بعنوان مثال اگر کارتریج شما بازده 500 صفحه‌ای دارد، این 500 صفحه به معنیِ پرینت از یادداشت‌های کوتاه است. پوشش صفحه برای کاربردهای سنگین و صفحات بزرگ متفاوت می‎باشد.

شرکت ماشین‌های اداری شکیل نگار چابهار واردکننده و فروشنده انواع دستگاه‌های فتوکپی استوک و پرینتر استوک در کشور است. برای گرفتن مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید.
تماس بگیرید 02188846493