اگر بودجۀ کافی برای خرید پرینتر نو و کار نکرده را ندارید، بهتر است پرینتر استوک خریداری کنید. پرینترهای کارکرده و استوک مناسب کسانی هستند که هزینۀ لازم جهت خرید محصولات اصل و کار نکرده ندارند و بنابراین، از قابلیت‌ها و امکانات پرینتر برند می‌توانند استفاده کنند. در این مقاله، به مهمترین ویژگی‌ها و تفاوت‌های پرینترهای استوک اشاره خواهیم کرد.

پرینتر استوک چیست؟

پرینتر استوک یا دست دوم بخریم یا پرینتر جدید و کارنکرده؟

در بسیاری از کشورهای آمریکایی و اروپایی، انواع دستگاه‌های دیجیتال مانند پرینتر، کپی، کامپیوتر و . . . توسط نمایندگی‌های رسمی و انحصاری کمپانی‌های تولیدکنندۀ محصولات فروخته می‌شوند و خدمات پس از فروش نیز طی چند سال به خریداران دستگاه‌های مختلف از سوی نمایندگی‌ها ارائه خواهد شد.

با توجه به رشد تکنولوژی و پیشرفته شدن دستگاه‌های مختلف دیجیتال، مدل‌های جدید هر سال از سوی کمپانی‌ها وارد بازار می‌شوند و بنابراین نمایندگی‌ها و دفاتر فروش، برای ترغیب مشتریان جهت خرید جدیدترین مدل دستگاه دیجیتال، تامین قطعات و همچنین خدمات دستگاه‌های قدیمی را در یک بازۀ زمانی مشخص محدود می‌کنند و در این زمان، اقدام به معرفی دستگاه جدید به خریداران، خواهند کرد.

 

با ادامۀ این روند، دستگاه‌های مدل قدیمی جمع‌آوری شده و دستگاه‌های جدید با امکانات و قابلیت‌های به روز، به خریداران با تخفیف و خدمات ویژه از سوی نمایندگی‌های انحصاری فروخته می‌شوند.

اما سرنوشت دستگاه‌های قدیمی و کارکرده مانند پرینتر، لپ‌تاپ، اسکنر و . . . چه خواهد شد؟

جالب است بدانید ،اغلب این دستگاه‌ها به بازار فروش کشورهای جهان سوم مانند ایران وارد می‌شوند. در واقع، پس از آنکه نمایندگی‌های رسمی، مشکلات و ایرادات موجود در دستگاه‌ را رفع نمودند، آنها را برای فروش به بازار کشور ایران یا سایر کشورها معرفی خواهند کرد و بدین شکل، دستگاه کارکرده مانند پرینتر استوک یا دست دوم پس از ورود به کشور، به دست خریداران ایرانی می‌رسد.

یکی از مهمترین دلایل استقبال مردم از این نوع پرینترها و حتی دستگاه‌های استوک در ایران، مناسب بودن قیمت آنها نسبت به دستگاه‌های نو و کارنکرده است!

متاسفانه به دلیل افزایش قیمت ارز و همچنین تشدید تحریم‌ها و نابسمانی‌های به وجود آمده در اقتصاد ایران، قیمت انواع دستگاه چاپ، کپی، اسکنر و . . . همواره رو به افزایش بوده و همین امر باعث کاهش تا توان اقتصادی و مالی مردم برای خرید انواع دستگاه‌های دیجیتال نو و سالم شده است. از همین رو، بیشتر افراد با صَرف هزینۀ کمتر، اقدام به خرید پرینتر استوک یا سایر دستگاه‌های پُر کاربرد می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  معرفی شرکت اچ پی

چند نوع پرینتر استوک در بازار موجود است؟

در بازار فروش ایران، دستگاه‌های استوک به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 • پرینتر استوک اروپا

بیشتر دستگاه‌های استوک از کشور دوبی وارد ایران می‌شوند. بسیاری از پرینترهای استوک یا سایر دستگاه‌های کار کرده از کشورهای اروپایی وارد کشور امارات شده و سپس توسط تاجران ایرانی وارد کشور ایران می‌شوند. این دسته از  پرینترها در حد نو و سالم هستند و تنها به دلیل ورود مدل جدید دستگاه‌ها به بازار، کنار گذاشته می‌شوند. در میان این نوع دستگاه‌ها، تعداد کمی از آنها، دچار خرابی یا ایراد جزئی می‌باشند که البته این ایرادات از سوی نمایندگی‌های رسمیِ در اروپا، به طور کامل رفع شده و سپس وارد بازار فروش سایر کشورها می‌شوند.

 

what is a stock printer 0 - پرینتر استوک چیست و چه ویژگی‌های مهمی دارد؟

چند نوع پرینتر استوک در بازار موجود است؟

 • پرینتر استوک ایران

برعکس پرینترهای استوک اروپایی، پرینترهای استوک ایران از کیفیت بالا و کارایی مفید برخوردار نیستند. پرینترها یا دستگاه‌های استوک ایرانی، کار کردهای زیادی داشته‌اند که خرید آنها چندان به صرفه نخواهد بود.

ویژگی‌های مهم پرینتر استوک

در اولین گام باید فضای مورد استفاده از پرینتر استوک را مشخص کنید. اگر به عنوان کاربر خانگی قصد استفاده از پرینتر را دارید، بهتر است به نوع و قابلیت پرینتر توجه داشته باشید.

بسیاری از پرینترها مناسب فضای خانه نیستند و کاربرد آنها بیشتر برای سازمان‎ها و ادارات مناسب‌تر است. اغلب پرینترهای کارکرده‌ای که در فضای فروشگاه یا شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند علاوه بر ابعاد بزرگ، کارکردهای متفاوت و قابلیت‌های بیشتری نیز دارند.

تعداد صفحاتی که به طور روزانه یا هفتگی در شرکت چاپ می‌شوند، قابل مقایسه با تعداد چاپ‌های صورت گرفته در دستگاه‌های پرینتر خانگی نیست!

یکی از ویژگی‌های مهم پرینترهای کارکرده یا استوک، تک کاره یا چند کاره بودن آنهاست!

برخی از پرینترها، تنها عمل چاپ را انجام می‌دهند و برخی نیز شامل کپی، چاپ و اسکن کردن می‌باشند و مدل‌های چهار کاره علاوه بر چاپ، کپی، اسکن، کار فکس را نیز انجام می‌دهند.

what is a stock printer 1 - پرینتر استوک چیست و چه ویژگی‌های مهمی دارد؟

ویژگی‌های مهم پرینتر استوک

ویژگی دیگر، وایرلِس بودن برخی از پرینترهای استوک است که بدون نیاز به سیم و کابل اتصالی، فعال خواهند شد.

مدل‌های دیگری که مناسب فضاهای اداری و شرکت‌ها می‌باشد، مدل‌هایی هستند که پورت شبکه دارند و با اتصال به چند کامپیوتر، امکان استفادۀ مشترک از  پرینتر استوک وجود خواهد داشت.

پرینترهای دست دوم، ممکن است  تک رنگ، سیاه و سفید یا رنگی، باشند که در انتخاب نوع پرینتر باید به این ویژگی نیز توجه نمایید.

لیزری، جوهراَفشان و حرارتی بودن پرینتر نیز باید هنگام خرید مورد توجه واقع شود. تکنولوژی چاپ پرینترهای کارکرده نیز متفاوت است و این ویژگی بستگی به نوع نیاز شما دارد.

بیشتر بخوانید:  با مراحل حذف حافظۀ پرینتر استوک HP و Canon بیشتر آشنا شوید!

یکی دیگر از ویژگی‌های پرینترهای دست دوم، قابلیت شارژ کارتریج آنها می‌باشد. کارتریج باید علاوه بر شارژ شدن، امکان تعویض نیز داشته باشد.

پرینترهای استوک چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

 • از لحاظ تکنولوژی چاپ (لیزری، جوهر افشان، سوزنی و . . . )
 • چند کاره یا تک کاره بودن پرینترها
 • سرعت پرینت یا چاپ. به طور کلی پرینترهای لیزری سرعت چاپ بهتری نسبت به پرینترهای جوهر افشان دارند.
 • ابعاد پرینتر: چاپگرهای لیزر به نسبت چاپگرهای جوهرافشان ابعاد بزرگتری دارند.
 • خروجی پرینت یا چاپ. برگۀ چاپ شده از پرینتر لیزری خشک می‌باشد ولی در چاپگرهای جوهرافشان مرطوب بودن کاغذهای چاپی را احساس خواهید کرد.
 • هزینۀ خرید کارتریج در پرینترهای جوهرافشان به نسبت سایر چاپگرها (چاپگر لیزری) بیشتر است.
 • ظرفیت کاتریج‌های پرینتر استوک. کارتریج پرینتر جوهرافشان دست دوم، کمتر از کارتریج‌های تونر است ( کارتریج‌های تونر، به دلیل قابلیت شارژ و همچنین طول عمر بیشتر، نسبت به سایر کارتریج‌های جوهری، به صرفه هستند)
 • نوع کاغذ مورد استفاده برای چاپ. از پرینترهای جوهرافشان دست دوم، برای چاپ روی کاغذهای گلاسه و ضخیم استفاده می‌کنند و کیفیت چاپ این نوع پرینتر نیز بالا می‌باشد. در حالی که در پرینترهای لیزری، محدودیت استفاده در نوع کاغذ خواهید داشت.
what is a stock printer 01 - پرینتر استوک چیست و چه ویژگی‌های مهمی دارد؟

نکات مهمی که باید پیش از خرید پرینتر استوک به آنها توجه نمایید!

نکات مهمی که باید پیش از خرید پرینتر استوک به آنها توجه نمایید!

 • قطعات بسیاری از پرینترهای دست دوم و قدیمی، در بازار موجود نمی‌باشد، بنابراین بهتر است پیش از خرید پرینتر استوک، نسبت به وجود قطعات آن اطمینان حاصل کنید.
 • سرعت چاپ کردن را هنگام انتخاب پرینتر در نظر بگیرید. پرینترهایی که در یک زمان کوتاه، تعداد کاغذهای چاپ شدۀ بیشتری می‌گیرند، بهتر خواهند بود.
 • حتماً، قبل از خرید نهایی، پرینتر را تست کنید تا از نحوۀ عملکرد صحیح آن و همچنین سایر قطعات آن مطمئن باشید.
 • سعی کنید پرینتر دست دوم خود را از بین برندهای معتبر و شناخته شده انتخاب کنید.

انواع دستگاه های استوک پرینتر شکیل نگار:

پرینتر استوک اچ پی HP

پرینتر استوک کانن

شرکت ماشین‌های اداری شکیل نگار چابهار واردکننده و فروشنده انواع دستگاه‌های فتوکپی و پرینتر استوک در کشور است. برای گرفتن مشاوره و خرید می‌توانید با ما تماس بگیرید.
تماس بگیرید 02188846493