تونر کارتریج در پرینتر استوک به نوعی کارتریج گفته می‌شود که موادِ مورد نیاز برای پرینت را در خود نگهداری می‌کند.

تونر کارتریج چیست؟

تونر کارتریج در پرینتر استوک به نوعی کارتریج گفته می‌شود که موادِ مورد نیاز برای پرینت را در خود نگهداری می‌کند. این کارتریج‌ها در واقع ماده‌ای به نام تونر دارند که در پرینتر استوک لیزریِ مدرن به کار می‌رود. به جای آن‌که مانند پرینترهای معمولی و قدیمی، از جوهر و کارتریجِ جوهری برای تکثیر و چاپ استفاده شود؛ از نوعی کارتریج به نام تونر کارتریج استفاده می‌شود. تونر در حقیقت پودری‌ست که درون کارتریج جای می‌گیرد و می‌تواند تصاویر و یا متون را از طریق ایجاد میدان الکترومغناطیس و گرما چاپ کند.

در این مقاله قصد داریم به مفهوم تونر کارتریج و کاربرد آن در پرینتر استوک بپردازیم. پس همراه ما باشید.

 

پرینتر استوک لیزری چیست؟

پرینتر استوک لیزری، به انواعی از پرینترها گفته می‌شود که برخلافِ سایر اعضای خانواده‌ی خود، از طریقِ وارد آوردنِ ضربه بر روی برگه پرینت نمی‌کنند. این روزها پرینترهای لیزری قیمتِ بسیار پایین‌تری در مقایسه با گذشته دارند و استفاده از آن‌ها بهره‌ی اقتصادی-محیطی بالاتری در مقایسه با پرینترهای جوهری دارد. برند hp را می‌تواند پرچم‌دارِ عرصه‌ی تولید پرینترهای لیزری دانست.

پرینترهای لیزری معمولا دارای اجزایی هستند، که در مقابل به آن‌ها اشاره‌ای خواهیم کرد: تونر کارتریج، منبع برق با ولتاژِ بالا، اسکنرِ لیزری، صفحه‌ی انتقال چاپ بر روی کاغذ، منبع تغذیه‌ی برق دی‌سی، فیوزر و…

What is a toner cartridge in a stock printer and how is it different from an ink cartridge - تونر کارتریج در پرینتر استوک چیست و چه تفاوتی با کارتریج جوهری دارد؟

(تونر کارتریج چگونه کار می‌کند؟)

تونر کارتریج چگونه کار می‌کند؟

همه چیز از ایجاد انرژی منفی در رولِر شروع می‌شود. سپس واحدی از انرژی منفی واردِ استوانه‌ی تصویرساز می‌شود. از آن‌جا تیغه‌ی تمیزکننده به کار می‌افتد تا عناصر را به طور مکانیکی گیر بیندازد.

اما این پایانِ راه نیست. حالا واحد لیزری وارد عمل می‌شود. در این مرحله واحد لیزری بر روی سطحِ استوانه‌ی تصویرساز برخورد می‌کند و یک تصویر الکترواستاتیک ایجاد می‌کند. البته کمی قبل از آن، لیزر بر روی سطحِ درام می‌تابد تا بارِ آن را تخلیه نماید.

پس از این اتفاق، رولر یک لایه انرژی منفی را بر روی تونرِ شارژ شده اعمال می‌سازد. به این شکل مقداری از این تونر بر روی سطحِ استوانه‌ی تصویرسازی منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید:  از روش‌های پر کردن مجدد تونر کارتریج در پرینتر استوک چه می‌دانستید؟

این فرآیند باعث می‌شود که تونرِ ذوب شده از طریق استوانه‌ی تصویرساز، بر روی رولرِ انتقال‌دهنده منتقل شود. در نهایت تصویرِ مدنظر یا متن دلخواه بر روی صفحه پرینت می‌شود.

* دقت کنید که در پرینتر استوک لیزری، نه تنها باید دقت کرد که حجم دقیقی از تونر ذوب شود، بلکه باید این را هم مدنظر داشت که این مواد نباید بر روی کاغذ ریخته شوند. به همین دلیل است که می‌گویند پرینترهای لیزری از دقت بالایی در چاپ تصویر برخوردار هستند. از آن گذشته، ماندگاری تصویرِ پرینترهای لیزری بشدت بالاست.

تونر در واقع ماده‌ای به شکل پودر است؛ که در رنگ‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. مسلما وقتی شما پرینتر استوک رنگی می‌خرید، به این معنی‌ست که طیفِ رنگ این تونرها بالاتر از یک پرینتر استوک سیاه و سفید است. رنگ‌های غالبی که از تونر می‌توانید در بازار پیدا کنید، شاملِ زرد، مشکی، قرمز و آبی می‌شود.

وقتی شما تونری را خریداری می‌کنید، خریدار از شما می‌خواهد که تونر را به طور افقی و عمودی تکان دهید تا پودر در جایی از کارتریج گیر نکند. این تونرها از جنس پلاستیک‌های بسیار ریز هستند که حرارتِ آن بشدت بالا می‌رود و با کمک درام پرینتر، بر روی برگه‌های کاغذ کپی می‌شوند. نیروی الکترواستاتیکی که پرینترِ شما به کار می‌گیرد، در واقع عاملی‌ست که موجب می‌شود پرینتر دقیقا همان‌ چیزی را تایپ کند که شما می‌خواهید. بنابراین پرینتر به طور دقیق می‌داند که چه حجمی از ماده را به کار ببرد و چگونه آن را کنترل نماید.

 

چرا توصیه می‌شود پرینتر لیزری خریداری شود؟

مهم‌ترین مشخصه‌ای که در مورد تونر کارتریج وجود دارد، این است که تا مدت‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. متاسفانه یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌های خرید پرینترهای جوهری این است که جوهر، سریع‌تر از پودرِ تونر خشک می‌شود و حتی می‌تواند در مجاری پرینتر ایجاد رسوب و آلودگی کند. پرینتر استوک لیزری، با کمکِ تونر کارتریج کاری می‌کند تا به این ترتیب، شما تا حدود دو سال نیازی به تعویضِ تونر نداشته باشید (البته که این عامل بستگی به میزانِ استفاده‌ی شما از دستگاه دارد).

دوم آن‌که کیفیتِ تصویری که با کمک پرینتر استوک لیزری چاپ می‌شود، بسیار بالاست. بنابراین اگرچه ممکن است قیمت پرینتر لیزری کمی بالاتر از پرینتر استوک معمولی باشد، کاربرد بسیار بالای آن موجب می‌شود که نیاز شما به چاپِ باکیفیت و تضمین‌شده فراهم گردد. از سویی، ماندگاریِ بالاترِ تونر کارتریج موجب می‌شود که به طور کلی هزینه‌ی چاپ برای شما به صرفه‌تر و ارزان‌تر تمام شود.

بیشتر بخوانید:  بررسی دلایل مختلف تاخیر در اجرای دستور چاپ در پرینتر استوک HP و نحوۀ رفع مشکل

سومین مزیتِ انکار ناپذیر تونر کارتریج و استفاده از آن در پرینتر استوک لیزری، آن است که عملِ چاپ با سرعتی بالاتر به انجام می‌رسد.

What is a toner cartridge in a stock printer and how is it different from an ink cartridge 0 - تونر کارتریج در پرینتر استوک چیست و چه تفاوتی با کارتریج جوهری دارد؟

(پرینتر استوکِ جوهرافشان یا لیزری؟ کدام بهتر است؟)

خرید پرینتر مجهز به تونر کارتریج، یا پرینتر جوهرافشان؟

خرید پرینتر استوک مجهز به تونر کارتریج یا پرینتر استوک جوهری، کاملا بستگی به نحوه‌ استفاده‌ی شما از پرینترتان دارد. به طور کلی، اگر در آن دسته از صنایعی فعالیت می‌کنید، که با حجم بالایی از پرینت سروکله می‌زنید، توصیه می‌شود که پرینتر استوک لیزری را امتحان کنید. چرا که ماندگاری بالا، چاپ سریع‌تر و در مقیاسِ بالاتر را با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر برای‌تان فراهم خواهد نمود.

منتهی اگر از آن دست افرادی هستید که هر از گاهی ممکن است به چاپ چند برگه نیاز داشته باشید (بخصوص اگر پرینتر استوک را برای منزل و استفاده‌ی خانگی می‌خواهید)، پرینتر جوهری هم می‌تواند نیاز شما را برطرف سازد. دقت کنید که تونر را می‌توان بهتر از جوهر نگه داشت. بخصوص اگر طیِ مدتی طولانی قصدِ استفاده از پرینتر خود را ندارید. بنابراین پیش از خرید نهایی پرینتر استوک، قطعا این شرایط را مدنظر داشته باشید.

* یک نکته‌ی بسیار مهم: آیا تونر برای پوست ضرر دارد؟

یک شایعه‌ای که در رابطه با پرینتر استوک لیزری بسیار شنیده می‌شود، ضرر داشتنِ تونر برای پوست انسان است. تونر سمی نیست. اما بهتر است از این‌که وارد چشم یا دهان شود، جلوگیری کنید. در حالتِ عادی این ماده هیچ ضرری ندارد و می‌توانید بدون نگرانی آن را به کار ببرید. اما دقت کنید که اگر در محیطی کار می‌کنید که پرینتِ لیزری در آن به انجام می‌رسد، باید با دقت با دستگاه کار کنید. وقتی تونر بر روی کاغذ ذوب می‌شود، ممکن است ذرات معلق حساسیت‌زا را در محیط آزاد کند. پس در هنگام کار با پرینتر لیزری حسابی مراقب خود باشید.

 

خرید پرینتر استوک از شکیل‌نگار

شما هم‌وطنِ عزیز و گران‌قدرِ ایرانی می‌توانید خریدِ پرینتر اصیل و ضمانت‌شده‌ی استوک را به شکیل‌نگار بسپارید. شکیل‌نگار یکی از شرکت‌های مطرح و سرشانس در حوزه‌ی تامین قطعات پرینتر و عرضه‌ی پرینتر استوک است؛ که می‌توانید با خیال راحت و بدون نگرانی از آن خرید کنید.

تماس بگیرید 02188846493