در حال حاضر، انواع پرینتر در بازار موجود است که یکی از پرطرفدارترین نوع پرینترها، پرینتر جوهر افشان می‌باشد. پرینترهای استوک جوهر افشان از عملکرد و کارایی مطلوبی برخوردارند و ضمناً کیفیت چاپ خوبی دارند. در این نوشتار، قصد داریم در خصوص ویژگی‌های مهم پرینترهای جوهر افشان و مزایای آنها مطالبی را بیان کنیم.

معرفی پرینتر جوهر افشان

پرینتر جوهر افشان (inkjet printing) یکی از پرکاربردترین نوع چاپگرها محسوب می‌شود. ایدۀ چاپ جوهر افشان مربوط به قرن بیستم است که برای اولین بار این تکنولوژی به طور گسترده توسعه پیدا کرد. این چاپگر در کشور ژاپن و توسط یکی از کارمندان شرکت Canon، اختراع شد. چاپگرهای جوهر افشان جهت ایجاد تصویر بر روی کاغذ، از طریق اَفشانک‌های کوچک، قطرات کوچکی از جوهر را روی کاغذ می‌پاشند. برای انجام این فرایند، برخی از پرینترها از جوهر داغ استفاده می‌کنند و بعضی دیگر نیز از هِدهای چاپ که پیزوالکتریک نام دارند، استفاده خواهند کرد. در حال حاضر، انواع و اقسام پرینترهای جوهر افشان در بازار موجودند که هر یک از آنها ویژگی‌های خاص خود را دارند. پرینتر استوک جوهر افشان، از جمله پرینترهای ارزان، با سرعت و کم صدا هستند که جهت چاپ انواع اسناد و فایل‌های تصویری و متنی استفاده می‌شوند.

ضمن اینکه، این پرینترها از یک کارتریج جهت چاپ انواع فایل متنی و تصویری استفاده خواهند کرد و این کارتریج‌ها، در واقع، همان منابع رنگی، پرینترهای جوهر افشان به شمار می‌آیند. از پرینترهای  استوک جوهر افشان hp ، به صورت تک کاره و چند کاره نیز می توان جهت پرینت گرفتن اسناد، کپی کردن، اسکن و فکس استفاده کرد.

کاربرد پرینتر جوهر افشان

پرینتر جوهر افشان، قابلیت انتقال جوهر بر روی سطح چاپ، بدون تماس با آن را دارد. چاپگر جوهر افشان، به عنوان  لوازم جانبی کامپیوتر محسوب می‌شود که با اسپری جوهر بر روی کاغذ، یک چاپ کاغذی از تصاویر و متون ایجاد خواهد کرد. یک پرینتر استوک جوهرافشان معمولی، قابلیت انجام فرایند کپی با رزولوشن و وضوح  300 DPI را دارد.  مهمترین کمپانی‌های سازندۀ این نوع پرینترها، می‌توان به کمپانی‌های Epson و Canon اشاره کرد. لازم به ذکر است که کیفیت و وضوح چاپ عکس توسط این پرینترها بسیار بالا می‌باشد. ناگفته نماند، این نوع پرینترها برای  مصارف خانگی نیز بسیار کاربرد خواهند داشت و بدین شکل، بیشتر نیازهای افراد را رفع خواهند کرد. باید یادآور شویم که این نوع پرینترها، به نسبت پرینترهای لیزری، قیمت ارزان و به صرفه‌ای دارند.

بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین دستگاه های فتوکپی استوک زیراکس بر اساس کاربرد+ جدول

انواع پرینتر جوهر افشان

این نوع چاپگرها بسته به نوع عملکردی که دارند به دو نوع صنعتی و اداری یا خانگی دسته‌بندی می‌شوند. در مدل‌های خانگی، سیستم هِد و کاغذها، در جریان فرایند چاپ، به طور همزمان حرکت می‌کنند، اما در پرینتر‌های صنعتی، سیستم هد ثابت بوده و با حرکت کاغذ، فرایند چاپ انجام می‌شود.

What is an inkjet printer and what does it do - پرینتر جوهر افشان چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع پرینتر جوهر افشان

سخت افزار پرینتر جوهرافشان

اجزای تشکیل دهندۀ یک پرینتر جوهر افشان شامل سیستم هد،کُلاهک پمپ، حامل هد، پمپ، بُرد تغذیه، کاست کاغذ و بُرد اصلی می‌باشند که در این بخش از مقاله، به ویژگی هر یک از قطعات اشاره خواهیم کرد:

  • هد

هد یکی از مهمترین و اصلی‌ترین اجزا در چاپگر جوهرافشان محسوب می‌شود.

  • کارتریج

جوهر دستگاه در جعبه‌های خاصی به نام Ink Cartridge نگهداری می‌گردد. در حال حاضر، اغلب پرینترهای جوهر افشان، دارای چهار مدل از کارتریج‌ها می‌باشند که هر یک از آنها، محفظۀ نگهداری چهار رنگ زرد، آبی، قرمز و مشکی خواهند بود.

 

  • سیستم حرکت هِد

برای حرکت سیستم هِد چاپ و همچنین کارتریج‌ها بر اساس طولِ یک کاغذ، از یک موتور قوی استفاده می‌شود.

برخی از پرینترها مجهز به یک نوع خاصی از موتور جهت پارک نمودن هد، در مدت زمان عدم فعالیت پرینتر می‌باشند. بنابراین، هد، بعد از آنکه پارک شد، حرکت آن به شکل تصادفی انجام نمی‌شود. سیستم هد، با کمک یک تسمۀ متصل به موتور Stepper که حرکت تسمه وابسته به موتور است، دستگاه هد نیز فعال خواهد شد. این فرایند، شباهت زیادی به عملکرد پرینترهای سوزنی دارد.

  • کُلاهک پمپ

برای آنکه نازِل‌های سیستم هد خشک نشوند و همچنین فرایند پاک کردن هد، به درستی انجام شود، از کُلاهک پُمپ استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه، پاک کردن هد به سه روش مختلف شامل:  روش اول، حالت  Normal Cleaning ، روش دوم، حالت  Forced Cleaning  و روش سوم، حالت   open cleaning است که این روش، نسبت به سایر روش‌ها بسیار سریع می‌باشد.

میلۀ تثبیت‌کننده: با وجود این میله، سیستم هِد، نسبت به تثبیت و مقاوم بودن هِد در حین حرکت، مطمئن خواهد شد.

دستگاه تغذیه کاغذ: این دستگاه مانند اغلب پرینترهای سوزنی، دارای سه بخش مجزا یعنی سینی، غلطک‌ها و همچنین موتور حرکتی می‌باشد. پرینترهای  استوک جوهر افشان hp از یک سینی، جهت قرار دادن کاغذ برخوردارند، اما سایر پرینترها مجهز به یک  Feeder  خواهند بود. با به بکارگیری مجموعه‌ای از غلتک‌ها، کاغذهای که در Feeder یا داخل سینی جایگذاری شده‌اند، به سمت پرینتر هدایت خواهند شد تا بدین شکل، توسط هِد عملیات چاپ  بر روی کاغذها انجام شود. از سوی دیگر، جهت به حرکت درآوردن کاغذها و برای تغذیۀ کاغذ مورد نیاز غلتک‌ها، از سیستم مکانیکی و موتور استفاده می‌شود.

What is an inkjet printer and what does it do 1 - پرینتر جوهر افشان چیست و چه کاربردی دارد؟

سخت افزار پرینتر جوهرافشان

  • منبع تغذیه
بیشتر بخوانید:  پرینتر استوک چیست و چه ویژگی‌های مهمی دارد؟

یکی از موارد مشابه میان پرینترهای جوهر افشان و پرینترهای سوزنی، منبع تغذیۀ برق آنها می‌باشد که در واقع، هر دو دستگاه، مجهز به منبع تغذیۀ سوئیچینگ می‌باشند و تفاوت آنها، تنها در نحوۀ تامین ولتاژهایی است که برای فعالیت پرینتر به خصوص در بخش سیستم هد می‌باشد.

  • برد اصلی

در حقیقت، کنترل تمام عملیات و دستورات چاپ، توسط برد اصلی انجام می‌شود. این برد، تمام اجزای مکانیکی و قطعات موجود در پرینتر را کنترل خواهد کرد و بدین ترتیب، تمامی دستورات و اطلاعات ارسالی از سوی کامپیوتر را بر روی صفحۀ کاغذ، چاپ می‌نماید. اتصال این قسمت به کامپیوتر، از طریق پورت انجام می‌گیرد. پرینترهای که ساختار آنها جدید و مدرن می‌باشد از درگاه USB استفاده می‌کنند. البته برخی از پرینترها، از طریق درگاه‌های سِریالی یا درگاه SCSI نیز جهت اتصال به کامپیوتر استفاده خواهند کرد.

  • سنسورها

این نوع پرینترها، مجهز به سنسورهای مختلفی هستند که برخی از آنها شامل سنسور کاسِت کاغذ  ASF، حس کاغذ   PE،  مخزن جوهر  CSIC، حرارتی هد  Thermistor, PF Motor Encoder و CR Motor Encoder  می‌باشند. این سنسورها، شباهت زیادی به سنسورهای پرینترهای سوزنی شکل دارند و دقیقاً وظایف و عملکرد آنها مشابه پرینترهای سوزنی است. تنها تفاوتی که میان این دو پرینتر وجود دارد، این است که در پرینترهای جوهر افشان، از یک سنسور جهت اندازه‌گیری میزان جوهر استفاده می‌شود.

 مزایای پرینتر جوهرافشان

  • همه کاره بودن: یکی از مزایای مهم این پرینترها، همه کاره بودن آنها است. یعنی این نوع از پرینترها، می‌توانتد عملیات چاپ را روی سطوح مختلف انجام دهند.
  • قیمت پایین کارتریج جوهری

پرینترهای جوهر افشان، به نسبت سایر پرینترها، کارتریج‌های ارزان‌‌تری دارند و ضمن آنکه، امکان شارژ کارتریج پرینتر در این مدل از پرینترها وجود دارد و به همین خاطر، لازم نیست حتما کارتریج جدید خریداری کنید.

  • اندازه کوچکتر و نگهداری راحت تر

اندازه کوچک و نگهداری راحت، پرینترهای جوهر افشان یکی دیگر از مزایای مهم آنها محسوب می‌شود. استفاده از این نوع پرینترها، حتی در ابعاد بزرگ هم می‌تواند ساده‎تر از مدل‌های لیزری باشد. البته مدل‌های صنعتی بسیار بزرگ‌تر می‌باشند.

 

شرکت ماشین‌های اداری شکیل نگار چابهار واردکننده و فروشنده انواع دستگاه‌های فتوکپی و پرینتر استوک در کشور است. برای گرفتن مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید.
تماس بگیرید 02188846493